Kobiety zajmą jedną trzecią stanowisk kierowniczych w Kościele katolickim w Austrii – zapowiedział przewodniczący tamtejszej konferencji episkopatu abp Franz Lackner.
Jak podaje KAI, w rozmowie z agencją Kathpress hierarcha zapowiedział, że konferencja episkopatu wkrótce podejmie decyzję w sprawie powierzenia stanowisk kierowniczych w instytucjach kościelnych w diecezjach większej liczbie kobiet. Abp Lackner zapewnił, że wzmocnienie roli kobiet będzie też stałym tematem w szkoleniach dla kościelnych liderów. Jest to realizacja propozycji przedłożonej przez komisję duszpasterską. Została ona przedyskutowana podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego episkopatu w listopadzie 2021. Konkretne decyzje będą też wynikiem konsultacji z kobietami już zajmującymi stanowiska kierownicze w Kościele, jakie zostaną przeprowadzone podczas letniego zgromadzenia plenarnego w tym roku.
W 1968 roku Konferencja Episkopatu Austrii ogłosiła Deklarację z Mariatrost. Biskupi uznali w niej nauczanie Kościoła na temat antykoncepcji wyrażone przez św. Pawła VI za możliwe do odrzucenia przez wiernych. To utorowało drogę do ideologicznego oderwania małżeństwa od prokreacji. Przyjęcie postulatów feministycznych i egalitarystycznych przez obecne władze Episkopatu Austrii jest tego prostą konsekwencją; innym efektem kursu, jaki przed laty obrał Episkopat Austrii, jest nachalna promocja związków LGBT w wielu austriackich diecezjach. Większość katolików w Republice Alpejskiej nie rozumie już ani odmienności ról mężczyzny i kobiety w rodzinie oraz w narodzie, ani w ogóle charakteru i znaczenia biblijnej antropologii.
Sam przewodniczący Episkopatu Austrii, abp Lackner, jest zagorzałym modernistą. W 2015 roku jako przewodniczący Komisji Liturgicznej Episkopatu Austrii zlecił opracowanie książki, która omówi zagadnienie błogosławienia par homoseksualnych. Hierarcha zdecydował też o zwołaniu specjalnej grupy roboczej, która zajmie się tym tematem. Owocem była publikacja z 2020 roku, która postulowała wprowadzenie w Kościele błogosławieństw dla homozwiązków.
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach