Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, kard. André Vingt-Trois, nie wyklucza, że przemówi do planowanej na 13 stycznia w Paryżu wielkiej manifestacji przeciwko rządowemu projektowi wprowadzenia „małżeństw” homoseksualnych. Zaznaczył jednocześnie, że ze względu na sprawowaną funkcję nie zamierza iść w pochodzie.
Metropolita Paryża przyznał, że spodziewał się, iż posłom rządzącej Partii Socjalistycznej nie wystarczą „małżeństwa” par jednopłciowych i prawo do adopcji przez nie dzieci, co przewiduje projekt, czekający na rozpatrzenie przez Zgromadzenie Narodowe. Dlatego nie dziwi go poprawka do projektu umożliwiająca im także poczynanie dzieci za pomocą in vitro, co w przypadku par homoseksualnych oznacza skorzystanie z matki zastępczej.
Wesprzyj nas już teraz!
Niektórzy biskupi francuscy wezwali księży, by podali w ogłoszeniach zapowiedź styczniowej manifestacji. Kilku z nich zamierza wziąć w niej udział: bp Raymond Centène z diecezji Vannes, bp Marc Aillet z Bayonne, bp Maurice de Germiny z Blois, bp Olivier de Germay z Ajaccio, bp Alain Castet z Luçon i bp Éric Aumônier z Wersalu. Niektóre diecezje odległe od Paryża organizują transport dla osób, które chciałyby uczestniczyć w paryskiej demonstracji, m.in. Chambéry i Bayonne.
Socjalistyczny rząd chce m.in. wpisać do kodeksu cywilnego definicję małżeństwa w następującym brzmieniu: „Małżeństwo zawierają dwie osoby różnej płci lub tej samej płci”. W ten sposób, bez jakiejkolwiek innej zmiany ustawodawstwa, związki jednopłciowe zyskałyby te same prawa co małżeństwa, w tym do adopcji dzieci. Konsekwentnie usuwa się z kodeksu słowa: „mąż” i „żona” zastępując je słowem „małżonek”, zaś słowa: „ojciec” i „matka” – słowem „rodzice” bądź „jedno z rodziców”. Przeciwko rządowej propozycji od października demonstrowało na ulicach francuskich miast już 300 tys. Francuzów. Aby skoordynować te wysiłki, powstał kolektyw „Le Manif Pour Tous”, który zaprasza na „pierwszą wielką mobilizację narodową” – wielką demonstrację, która 13 stycznia 2013 r. odbędzie się w Paryżu.
KAI
mat