Na ręce mer Paryża Anne Hidalgo trafił raport zawierający zalecenia, których wprowadzenie w życie ma uczynić z nadsekwańskiej metropolii miasto przyjazne subkulturze LGTB. Czy Paryż stanie się już wkrótce homostolicą?
Miasto Paryż wydało komunikat dla mediów, w którym informuje, że mer miasta Anne Hidalgo otrzymała raport pod tytułem „Paryż miasto świateł, włączenia i różnorodności”. Dokument został przygotowany pod kierunkiem radnego XII dzielnicy Jeana Luca Romero-Michela, pierwszego francuskiego polityka, który dokonał tzw. „outingu”, czyli przyznał się w 2000 roku do homoseksualizmu, a dwa lata później dodatkowo ujawnił, że jest chory na AIDS.
Wesprzyj nas już teraz!
Raport skierowany do stołecznych władz zawiera 52 zalecenia, które mają uczynić Paryż stolicą „różnorodności” i miastem „LGTBI-Frendly”. Dotyczą one turystyki, kultury, „walki z dyskryminacją”, a nawet historycznych upamiętnień.
Miasto szerzej zaangażuje się m.in. we wspieranie „Światowych Dni walki z homofobią i transfobią”. Obchodzone są one 17 maja. Paryż przyznaje tego dnia wyróżnienia. W tym roku uhonorowano w ten sposób Snams – stowarzyszenie walki o depenalizację homoseksualizmu w Tunezji i zajmującą się „uchodźcami ze środowisk LGTB” organizację ARDHIS, która pomaga zyskiwać takim osobom azyl.
Merostwo Paryża ma też ma też być partnerem finansowym Gay-Games, czyli tzw. homoolimpiady. Stolica Francji będzie ją gościła dniach 4 – 12 sierpnia 2018 roku. W związku z tym wydarzeniem miasto planuje także dodatkową współpracę z „tęczowymi” biurami podróży i tour-operatorami. Merostwo ma też podpisać Kartę praw LGTB, która pozwoli np. zwalczać tzw. homofobię w środowiskach zawodowych.
Paryż utworzy też osobne archiwa ruchu LGTB, a w mieście ma powstać także pomnik honorujący pamięć „ofiar” tego środowiska. Wygląda na to, że wywodząca się z zanikającej Partii Socjalistycznej mer miast Anne Hidalgo, szuka sobie najwyraźniej poparcia nowych środowisk.
Bogdan Dobosz