22 lipca 2014

Pas majora „Łupaszki” w Muzeum AK

(By Pawel Swiegoda (Paberu) (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons)

22 lipca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwiera wystawę „Burza we Lwowie”. Tego samego dnia zostanie przekazany na rzecz Muzeum pas wojskowy Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko – żołnierza Armii Krajowej z Okręgu Wileńskiego.

Pamiątkę po majorze przechował Władysław Zalewski, pochodzący z Lwowa konserwator zabytków, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pas Łupaszki otrzymał od Stanisława Dunaja – żołnierza Armii Krajowej, który jeszcze po wojnie walczył u boku Szendzielarza. Pan Stanisław nie ujawnił się po likwidacji oddziału i przedostał z bronią w okolice Mszany Dolnej, gdzie ułożył sobie życie na nowo. W latach 70. profesor Zalewski przebywał na urlopie w Mszanie i mieszkał w domu Pana Stanisława. „Po kilkuletnim pobycie w okresie letnim zawarł z nami znajomość, która pozwoliła mu na opowiadanie o swojej przeszłości” – wspomina profesor. Wtedy okazało się, że wciąż ukrywa swoją broń i pas należący do dowódcy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zygmunt Szendzielarz urodził się w 1910 roku. Uczęszczał do gimnazjum we Lwowie, a następnie w Stryju. Swoje losy związał z Wojskiem Polskim – był oficerem służby stałej 4 pułku ułanów. Walczył we wrześniu 1939 roku w ramach Wileńskiej Brygady Kawalerii, a po rozbiciu jego szwadronu usiłował dotrzeć do granicy węgierskiej. Nie udało mu się przedostać na Zachód, dlatego zatrzymał się we Lwowie, a następnie powrócił do Wilna, gdzie związał się z ZWZ-AK. W sierpniu 1943 roku został dowódcą V Brygady Partyzanckiej Okręgu Wileńskiego. Był aresztowany w kwietniu 1944 r., dowodził brygadą podczas akcji „Ostra Brama”, a 23 lipca 1944 roku w wyniku otoczenia przez Sowietów formalnie rozformował oddział. Zarówno on, jak i jego żołnierze walczyli nadal z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD i UB – aż do 1947 roku. W czerwcu 1948 roku został aresztowany, a następnie skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Został zamordowany 8 lutego 1951 r.; rok temu na terenie Kwatery na Łączce odnaleziono jego szczątki.

 

Pas majora Łupaszki dołączy do kolekcji osobistych pamiątek, których w Muzeum AK nie brakuje. W zbiorach znajdują się m.in. kartki z dziennika bojowego „Hubala”, mundur garnizonowy Tadeusza  Komorowskiego „Bora” czy rzeczy osobiste o. Adama Studzińskiego – kapelana spod Monte Cassino.

22 lipca, podczas wernisażu wystawy „Burza we Lwowie” zbiory Muzeum AK wzbogaci również obraz przedstawiający widok na lwowski pomnik Adama Mickiewicza.

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram