Jaką rolę odwaga i męstwo odgrywają w życiu wiary? Na czym polega odwaga kapłana i duszpasterza? Jakie są jej źródła? Te i inne kwestie podejmuje sześćdziesiąty czwarty numer kwartalnika „Pastores”, czasopisma poświęconego formacji kapłańskiej.
„Pastores” od 15 lat stanowią szczególną pozycję na rynku polskiej prasy katolickiej. Kwartalnik poświęcony formacji kapłańskiej – głównie jej duchowym i ogólnoludzkim wymiarom – prezentuje bogatą perspektywę, w której obok głosów teologów współbrzmią opinie „praktyków”: ojców duchowych i formatorów zajmujących się pracą z alumnami oraz młodzieżą zakonną. 64. numer podejmuje kwestię odwagi – w życiu Chrystusa i postaci biblijnych, w formacji, posłudze seminaryjnej, parafialnej i misyjnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Ks. Krzysztof Wons SDS wskazuje na istotną w życiu kapłańskim autentyczność, której źródłem jest sam Chrystus. Autor przytacza relację św. Łukasza, według którego przed wyruszeniem do Jerozolimy na mękę i śmierć Zbawiciel „uczynił twardym swoje oblicze”. Oznacza to zgodę na wszystko, co miało się wydarzyć w Jerozolimie – a to ewangeliczny zapis, który nie przestaje wzywać do osobistego rachunku z wierności Krzyżowi.
Ks. Wojciech Bartkowicz przedstawia świadectwo dotyczące odwagi w prowadzeniu formacji seminaryjnej. Pisze o pokusie traktowania seminarzystów jako „casusów”, o wymaganiach stawianych przez duchowe ojcostwo, wreszcie, o właściwym postrzeganiu własnej roli, jej ograniczeń i związanych z nią obowiązków. To świadectwo głębokie i nacechowane realizmem, poszerzone o uwagi dotyczące kierunków, w których podążać powinna ewolucja przyjętego dziś modelu formacyjnego. Ks. Mirosław Cholewa uzupełnia perspektywę o wyzwania towarzyszące zwykłej, parafialnej rzeczywistości. Odwaga w życiu proboszcza przyjmuje wiele postaci, polega także na… dbaniu o własną tożsamość, wierności przepisom liturgicznym, trosce o dojrzewanie wiary parafian.
Na łamach letniego numeru „Pastores” odnaleźć można także na artykuł Grzegorza Górnego, poświęcony podobieństwom łączącym Jana XXIII i Jana Pawła II. Wychodząc od wydania książki Emanuele Roncalliego pt. „I due Giovanni” Górny argumentuje na rzecz „podobieństwa” i „duchowego powinowactwa” łączącego dwóch papieży – co nie powinno budzić szczególnych wątpliwości. Autor wikła się jednak przy okazji w nieco naiwne rozważania dotyczące Drugiego Soboru Watykańskiego i „bolączek” papiestwa, chwaląc walkę z „konstantynizmem”. To najsłabszy artykuł w tym bogatym numerze.
O. Michał Zioło wskazuje na egzystencjalne uwarunkowania nawrócenia i wzrastania w wierze. Opisuje rolę, jaką w jego zerwaniu z trwogą odegrała reguła św. Benedykta. „Odwaga w Regule nosi różnie imiona. Jest już obecna na początku naszego powołania – w metanoi. To raczej poryw serca i występuje pod imieniem dziś: dziś postanowiłem porzucić służbę idolowi, dziś angażuję się po stronie Chrystusa” – tłumaczy trapista. Z kolei o. Leon Nieścior OMI prezentuje nauczanie moralne św. Grzegorza Wielkiego o męstwie. Oferuje czytelnikowi głęboką, poruszającą analizę wskazań papieża - doktora Kościoła. Równocześnie udziela odpowiedzi na zupełnie praktyczne pytania o sposoby nabycia chrześcijańskiego męstwa.
Warto sięgnąć po bieżący numer „Pastores” – prezentowane treści cieszą się dużą uniwersalnością, stanowią pomoc i inspirację także dla świeckich na różnych drogach życia. To solidna porcja materiału do medytacji.
Michał W. Bieleński
„Pastores. Kwartalnik Poświęcony Formacji Kapłańskiej” nr 3/2014, Pelplin, ss. 196