Prawosławny patriarcha Cyryl wciąż nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do tego podarował rosyjskiemu wojsku ikonę Matki Bożej, która ma pomóc w zwycięstwie Rosji i znacząco je przyspieszyć. Szokujące słowa padły także z ust rosyjskiego generała, który odbierał ikonę w imieniu wszystkich rosyjskich żołnierzy.
Patriarcha moskiewski i całej Rusi spotkał się z dowódcą Wojsk Gwardii Narodowej gen. Wikotorem Zołotowem. Wręczył mu Augustowską Ikonę Matki Bożej, przeznaczoną dla głównej świątyni tej formacji zbrojnej. Wojskowy zapewnił zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, że „wojskowi Rosgwardii wspólnie z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej wykonają wszystkie postawione przed nimi zadania w czasie operacji specjalnej na Ukrainie”.
W relacjach ze spotkania na próżno doszukiwać się słów potępienia za rosyjską inwazję na Ukrainie. Cyryl w żaden sposób nie skomentował również rosyjskich ataków na domy, bloki mieszkalne czy szpitale. Nie mówił również o tym, że wystrzeliwane przez Rosjan pociski zabijają ukraińską ludność cywilną.
Wesprzyj nas już teraz!
Gen. Wiktor Zołotow mówiąc o udziale podległych mu wojsk w walkach na Ukrainie przyznał, że „nie wszystko idzie tak szybko, jakbyśmy chcieli”, ale – dodał – „to tylko dlatego, że naziści ukrywają się za plecami cywilnych obywateli, za plecami ludzi w starszym wieku, kobiet, dzieci, umieszczają swe stanowiska ogniowe w przedszkolach, szkołach czy budynkach mieszkalnych”.
„My jednak zdążamy krok po kroku do wyznaczonego celu i zwycięstwo będzie nasze, a ta ikona będzie bronić wojsko rosyjskie i przyspieszy nasze zwycięstwo” – oświadczył rosyjski generał Zołotow. „Prezent” od patriarchy ma trafić do cerkwi Św. Księcia Włodzimierza w podmoskiewskiej miejscowości Bałaszycha.
Warto podkreślić, że wojska rosyjskie zniszczyły dotychczas ponad 10 cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i liczne świątynie innych wyznań i religii na Ukrainie.
Аugustowska ikona Matki Bożej, którą Cyryl wręczył generałowi, wiąże się z objawieniem Bogurodzicy, którego mieli doświadczyć żołnierze rosyjscy w nocy z 7 na 8 września 1914, przed bitwą pod Augustowem w ramach operacji warszawsko-iwangorodzkiej (15 września―26 października 1914). Obraz przedstawia Maryję kroczącą po chmurach z Dzieciątkiem Jezus w lewej ręce a prawą nieco cofniętą, jakby w geście błogosławienia. Pierwsza wersja ukazywała Ją w czarnych, późniejsze – w biało-złocistych barwach.
Źródło: KAI
Oprac. WMa