Gruziński Kościół Prawosławny odrzucił dokument „Stosunek Kościoła prawosławnego do reszty świata chrześcijańskiego”, przygotowany na zbliżający się Sobór Wszechprawosławny. Poinformował o tym patriarcha gruziński Eliasz II po posiedzeniu Świętego Synodu swego Kościoła w Tbilisi. Dodał, że zgłoszono też zastrzeżenia do kilku innych dokumentów.
„Nasz Kościół był, jest i będzie strażnikiem prawowierności. Gruziński Kościół Prawosławny odrzuca dokument o ekumenizmie, przygotowany na Wielkie Sobór. Kościół nasz strzegł swego kraju i swego narodu” – oświadczył jego zwierzchnik.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokument ten dotyczy kontaktów i ewentualnego współdziałania prawosławnych z innymi wyznaniami na różnych płaszczyznach, a także możliwości dialogu z nimi. Patriarchat Gruziński jest od dawna znany ze swego bardzo niechętnego, a nierzadko wręcz wrogiego nastawienia do ekumenizmu i innych Kościołów chrześcijańskich. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku opuścił zarówno Światową Radę Kościołów, jak i Konferencję Kościołów Europejskich (podobnie postąpił wówczas Bułgarski Kościół Prawosławny).
Na Soborze Wszechprawosławnym, który 19 czerwca br. ma się rozpocząć na Krecie z udziałem wszystkich 14 autokefalicznych Kościołów lokalnych, wszystkie uchwały i decyzje mają być podejmowane jednogłośnie. Spowodowało to konieczność usunięcia z porządku dziennego obrad niektórych punktów, co do których nie ma jednomyślności wśród Kościołów, a także takiego ujęcia pozostałych zagadnień, aby mogli je zaakceptować wszyscy uczestnicy przyszłego zgromadzenia.
KAI, kra