14 lutego 2014

Patriotyczna matura? Michnik z Lisem atakują!

(Teodor Ryszkus / FORUM )

Inicjatywa Jana Pietrzaka, organizującego Maturę Orła Białego, spotkała się ze zjadliwym atakiem lewicowych mediów – „Gazeta Wyborcza” ironizuje, a portal Na Temat jej wtóruje. Czy patriotyzm naprawdę aż tak bardzo im przeszkadza?


Jan Pietrzak tłumaczy, że istnieje zapotrzebowanie na patriotyczną wersję matury. W sytuacji permanentnego ograniczania podstawy programowej z historii w szkołach, konieczne jest przywrócenie choćby minimalnej wiedzy historycznej młodym ludziom. – Polska młodzież uczy się w szkołach, że myszy zjadły Popiela i że Wanda nie chciała Niemca. O późniejszych, ważniejszych problemach się nie dyskutuje, a jeśli wspomina, to bardzo zdawkowo. Więc my staramy się wypełnić tę lukę stworzoną przez państwo. Rząd jest umysłowo do tego niezdolny – powiedział Pietrzak w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

W projekcie Towarzystwa Patriotycznego założonego przez Pietrzaka będzie mógł wziąć udział każdy, a matura będzie organizowana dla dwóch grup: uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych. – Wszystkie szczegóły można przeczytać na stronie internetowej Towarzystwa Patriotycznego. Pierwszy próg eliminacji, czyli esej, trzeba oddać do 30 maja. Osoby, które zwyciężą w tych maturach mogą oczywiście liczyć na wyróżnienia i nagrody – dodaje Jan Pietrzak.

Pomysł został szybko obśmiany na stronie „Gazety Wyborczej”. Red. Paweł Wroński ironicznie zaproponował pytania do tej matury, w której uczestnik otrzyma pytanie kiedy Polska miała się gorzej: „za Niemca czy za Tuska” i będzie musiał uzasadnić, dlaczego jednak „za Tuska”. Z kolei portal Tomasza Lisa Na Temat kwituje całą sprawę stwierdzeniem, że jest to „kolejne ideologiczne zagranie ze strony prawicowych działaczy”.

Lewicowym mediom nie podobają się również zagadnienia „programu” obowiązującego podczas Matury Orła Białego. Są wśród nich: „Święci, patroni narodu polskiego”, „Chrześcijaństwo jako podstawa kultury i polityki średniowiecznej Polski”, „Sarmacja to Polska – ponadczasowa wartość kultury sarmackiej”, „Od panów barskich do szańców Pragi – zbrojna walka o Polskę w XVIII wieku” czy „Fenomen „Żołnierzy Wyklętych” i ich powojenne losy (1944/1945 – 1963)”.

Źródło: matura-z-historii-polski.pl, natemat.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram