23 czerwca 2021

Wiele krajów obchodzi Dzień Ojca 19 marca. Tak też powinno być w Polsce! Prezes Centrum Życia i Rodziny dla PCh24

(Pixabay:StockSnap)

W swojej kampanii Dzień Ojca na nowo powołujemy się również na fakt obchodzenia Dnia Ojca 19 marca w innych krajach bliskich nam kulturowo, jak chociażby we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji czy Portugalii. Tam Dzień Ojca naturalnie jest powiązany z uroczystością św. Józefa. Tak też powinno być w Polsce – mówi w rozmowie z PCh24 Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Centrum Życia i Rodziny proponuje zmianę daty obchodzenia Dnia Ojca i związać owe świeckie święto z katolicką uroczystością św. Józefa. Dlaczego akurat z tym świętym?

Nasza inicjatywa powiązania Dnia Ojca ze świętym Józefem wynika z prostej przyczyny. Dotychczasowe, świeckie obchodzenie Dnia Ojca nie jest na tyle mocno praktykowane, aby musieć przy nim pozostawać. Wydaje nam się również, że św. Jóżef jest idealnym patronem dla mężczyzn na trudne czasy – a w takich przecież żyjemy. Naszą inicjatywą – o której więcej można przeczytać na stronie DzienOjca.pl – chcieliśmy przypomnieć rolę ojca w życiu społecznym i w naszej cywilizacji. Kryzys męskości, który dziś obserwujemy, jest na tyle poważny, że trzeba przywracać rozumienie roli ojca w życiu społecznym, a jednocześnie pokazywać bardzo dobre wzorce, które można naśladować. Takim wzorem do naśladowania jest właśnie św. Józef, który był odpowiedzialnym mężem i rodzicem. Cechy, które niósł w swoim życiu, są na tyle istotne, że połączenie świeckich obchodów Dnia Ojca z uroczystością św. Józefa może nadać temu dniu nowego znaczenia, nowej przestrzeni, może pozwolić na przypomnienie sensu mówienia o ojcostwie, na przypomnienie roli ojca w życiu społecznym.

Wesprzyj nas już teraz!

Czy proponowana nowa data Dnia Ojca oraz narodowa dyskusja na ten temat może pozytywnie wpłynąć na społeczny wizerunek ojcostwa znajdującego się w kryzysie natury tożsamościowej?

Oczywiście. Dziś w ogóle w przestrzeni publicznej mało mówi się o ojcostwie, o rodzicielstwie, może czasami mówi się o macierzyństwie – ale wtedy niestety raczej w kontekście tzw. przepisów aborcyjnych. Tym samym nasza kampania społeczna, Dzień Ojca na nowo, którą realizujemy w ramach Centrum Życia i Rodziny, daje nową przestrzeń do dyskusji o tym czym jest ojcostwo, jakie cechy powinien posiadać ojciec, jakimi umiejętnościami – w znaczeniu wychowawczym – powinien się posługiwać, jaki powinien być dla swoich najbliższych. Ta kampania ma na celu przypomnienie roli ojca, ale także nadanie nowego sensu i znaczenia dla Dnia Ojca, który jest przez opinię publiczną zapomniany. My, jako Centrum Życia i Rodziny, tuż przed rozpoczęciem kampanii społecznej wykonaliśmy małe badanie opinii publicznej, z którego jasno wynikało, że Polak (statystycznie) nie wie, kiedy obchodzony jest Dzień Ojca, a co za tym idzie nie świętuje tego w żaden sposób. Dzień Ojca może być świętem ojców, ale też mobilizacją do tego, żeby ten dzień spędzać w gronie najbliższych, w gronie rodziny, wraz ze swoimi dziećmi, być może by zaaranżować ten dzień w specjalny sposób na okoliczność spędzenia go z najbliższymi. Tym samym rozmowa o Dniu Ojca i uświadomienie opinii publicznej, że jest w naszym kalendarzu specjalny czas dla ojców, kiedy ów dzień można świętować i gdy mówi się o roli ojca w życiu rodzinnym oraz społecznym, może zachęcić do jego obchodzenia.

Czy nie obawiacie się Państwo, że nowa data obchodzenia Dnia Ojca spowoduje w Polsce kolejny podział społeczny? Katolicy mogą być bowiem zainteresowani okazywaniem szczególnej wdzięczności swoim ojcom 19 marca, zaś osoby niewierzące (szczególnie walczący ateiści i antyklerykałowie) – mogą manifestacyjnie pozostać przy 23 czerwca.

Z naszych obserwacji wynika, że Dzień Ojca nie utrwalił się należycie w społeczeństwie i tak naprawdę przeniesienie go na 19 marca nie powinno być istotnym problemem mentalnym dla tych osób, które już obchodzą Dzień Ojca, ponieważ jest to mimo wszystko grupa niewielka. Z drugiej strony nasze komunikaty są bardzo uniwersalne. My nie chcemy wiązać Dnia Ojca ze świętym katolickim, tylko przede wszystkim zwrócić uwagę na to jakim mężem, jakim rodzicem, jakim człowiekiem był św. Józef, jakie cechy posiadał, jaką miłością i odpowiedzialnością się kierował, jak z wielką pokorą znosił trudy tego świata, nie bał się podejmować decyzji, które były ważne dla jego rodziny, a jednocześnie był gwarantem stabilności i bezpieczeństwa. Tego bezpieczeństwa współczesnym rodzinom często brakuje. Chodzi o bezpieczeństwo finansowe, ale też przede wszystkim o bezpieczeństwo czy stabilność w rodzinie. Dziś bowiem niestety rodziny często się rozpadają i często jest to wynikiem niedojrzałości czy nieodpowiedzialności mężczyzn. My o tej odpowiedzialności chcemy mówić i nie zwracamy się wyłącznie do katolików. Nasz przekaz Dnia Ojca na nowo jest kierowany do wszystkich, niezależnie od wyznawanej wiary. Każdy mężczyzna, każdy ojciec, powinien posiadać takie cechy, jakie posiadał św. Józef, który jest postacią uniwersalną, dobrą do naśladowania przez każdego i którego naśladowanie może przynieść tylko dobre owoce.

Jak obecnie przebiega kampania Dzień Ojca na nowo?

Nasza kampania wciąż jest prowadzona. W tym momencie na stronie DzienOjca.pl znajdą Państwo licznik z poparciem dla kampanii Dzień Ojca na nowo. Obecnie wskazuje on blisko 25 tys. osób, które zaangażowały się i wsparły naszą inicjatywę. Spodziewamy się jednak przynajmniej podwojenia liczby osób wspierających. W tym momencie trwa zbiórka podpisów w parafiach, ale także – dzięki wsparciu naszych wolontariuszy – w innych miejscach. Liczymy, że politycy – kiedy otrzymają apel, który można podpisać na stronie DzienOjca.pl – poważnie pochylą się nad naszą prośbą i zdecydują o ustanowieniu Narodowych Obchodów Dnia Ojca właśnie 19 marca, aby podkreślić i przypomnieć rolę ojcostwa i przede wszystkim, aby dać wspaniały wzór do naśladowania, godnego patrona dla wszystkich mężczyzn i ojców. Kampanii Dzień Ojca na nowo błogosławią polscy biskupi na czele z abp Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Wspierają ją także nasi ambasadorzy, którymi są znani sportowcy, dziennikarze, naukowcy, społecznicy. Wspomnę kilka nazwisk: Rafał Patyra, Zofia Klepacka, prof. Aleksander Nalaskowski, Barbara Nowak, Krystian Kratiuk, Jerzy Zelnik, Dariusz Kowalski czy Marek Citko. Tak więc szereg wspaniałych postaci wspiera naszą kampanię i angażuje się we wszelkie formy promocji tej inicjatywy, która – ufamy – zostanie zakończona sukcesem.

W swojej kampanii Dzień Ojca na nowo powołujemy się również na fakt obchodzenia Dnia Ojca 19 marca w innych krajach bliskich nam kulturowo, jak chociażby we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji czy Portugalii. Tam Dzień Ojca naturalnie jest powiązany z uroczystością św. Józefa. Tak też powinno być w Polsce, ponieważ pozwoli to na przypomnienie uniwersalnych cech dobrego ojca, dobrego mężczyzny, dobrego męża, które reprezentował święty Józef. Zachęcam do wspierania kampanii na DzienOjca.pl.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Michał Wałach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij