25 czerwca 2012

PE chce nadal finansować badania z udziałem ludzkich komórek embrionalnych

(fot. derivativeFX / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W Parlamencie Europejskim toczy się właśnie debata nad programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji – „Horyzont 2020”. Eurodeputowani mają zadecydować o finansowaniu z pieniędzy podatników badań z udziałem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych.


Projekt przewiduje przeznaczenie około 80 mld euro na badania naukowe w latach 2014-2020, w tym na doświadczenia z udziałem ludzkich komórek zarodkowych, które zostały dozwolone przez KE w ramach istniejącego programu ramowego nr 7. W dniu 18 października 2011 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Greenpeace versus Brustle wydał długo oczekiwany wyrok dotyczące wykorzystywania komórek macierzystych uzyskiwanych z embrionów ludzkich. Trybunał zdefiniował embrion ludzki jako „każdą ludzką komórkę jajową począwszy od stadium jej zapłodnienia, każdą niezapłodnioną ludzką komórkę jajową, w którą wszczepiono jądro komórkowe pochodzące z dojrzałej komórki ludzkiej oraz każdą niezapłodnioną ludzką komórkę jajową, która została pobudzona do podziału i dalszego rozwoju w drodze partenogenezy”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Idąc tokiem rozumowania Trybunału nie tylko zapłodnienie może prowadzić do powstania człowieka. Takie ujęcie embrionu ma służyć ochronie jego godności. W związku z tym Trybunał orzekł także, że „wyłączona jest możliwość wykorzystywania embrionów do badań naukowych będących podstawą udzielania patentu”. Trybunał zakwalifikował to jako działalność handlową i przemysłową. Sędziowie orzekli także, że ludzkie embrionalne komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane.

 

Po wyroku ETS niektórzy eurodeputowani wystąpili z wnioskiem do KE, by całkowicie zakazać finansowania badań z udziałem ludzkich komórek macierzystych. Sprzeciwiła się temu koalicja organizacji brytyjskich naukowców i pacjentów. Dlatego jest to wciąż nierozstrzygnięta kwestia programu „Horyzont 2020”. Koalicja, skupiająca głównie brytyjskie organizacje prowadzące badania biomedyczne wydała oświadczenie, w którym domaga się kontynuowania finansowania takich badań.

 

Tymczasem, jak wykazały to dostępne badania naukowe dot. wykorzystania ludzkich komórek macierzystych, oczekiwania co do ich możliwości terapeutycznych są ograniczone. Zwolennicy badań twierdzą, że ludzkie komórki, uzyskiwane z komórek zarodkowych, mogą pomóc w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, choróbukładu krążenia, wątroby, uszkodzenia rdzenia kręgowego i ślepoty. Tymczasem naukowcy z Chin przekonują, że embrionalne komórki macierzyste zamiast leczyć, mogą doprowadzić do zgonu człowieka. Komórki uzyskane z komórek płodowych wstrzyknięte do mózgu pacjentki spowodowały tymczasową poprawę ale w ciągu dwóch następnych lat, w mózgu rozwinął się nowotwór i pacjentka zmarła. Autopsja wykazała, że komórki płodowe przekształciły się w różne tkanki: włosy, skórę i kości. Wszystkie one zaczęły rozwijać się, tworząc guz, który ostatecznie zabił pacjentkę.

 

Źródło: Federation pro Europa Christiana, AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 143 514 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram