22 października 2013

PE: reprodukcyjna rezolucja odesłana do prac w komisji

Projekt Rezolucji w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie został odesłany do dalszych prac w komisji Parlamentu Europejskiego. Dokument zakładał m. in. uznanie prawa do aborcji jako prawa człowieka.

Odesłanie dokumentu do komisji, po ożywionej debacie, przeszło przy 351 głosach za, 319 przeciw i 18 wstrzymujących się. Sprawozdanie wróci do prac komisji praw kobiet i być może do prac plenarnych w nadchodzących miesiącach. Autorką projektu kontrowersyjnej rezolucji jest deputowana portugalskich socjalistów Edite Estrela.

Wesprzyj nas już teraz!

Rezolucja zakładała m. in. uznanie prawa do aborcji jako prawa człowieka, wymuszenie na państwach refundacji antykoncepcji i wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej do szkół. Edukacja ta miała przekazywać pozytywny obraz homoseksualizmu i transseksualizmu.

 

Autorzy dokumentu chcieli także dostępu do aborcji dla nastolatków bez zgody rodziców. Zdecydowanie sprzeciwiali się także istnieniu klauzuli sumienia umożliwiającej odmowę udziału przez lekarza w zabiciu nienarodzonego dziecka. W odesłanym do komisji projekcie znalazło się także wezwanie się do tego, by procedury tzw. „zmiany płci metrykalnej” nie musiały się wiązać z nieodwracalnymi interwencjami chirurgicznymi tak, aby kobieta, której wydano nowe dokumenty męskiej tożsamości, mogła (uchodząc za mężczyznę) zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Prace nad projektem przebiegały pod silną presją. Michael Cashman, jeden z brukselskich liderów środowiska LGBTQ i aktywista proaborcyjny, określił w jednym z wywiadów taką taktykę mianem wojny błyskawicznej – „Blitzkrieg” o prawa reprodukcyjne.

Jak zauważył profesor Aleksander Stępkowski z Centrum Prawnego Ordo Iuris raport Estreli wykraczał poza granice kompetencji UE i nie zważając na suwerenność państwową chciał narzucić określone rozwiązania prawne. Prof. Stępkowski podkreślił także, iż rezolucja potępiając prawną obronę życia ludzkiego, stygmatyzuje  Polskę, Irlandię i Maltę.

Źródło: europeandignitywatch.org/niezalezna.pl

luk

Więcej o odesłanej do komisji rezolucji czytaj w analizie dr Joanny Banasiuk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram