Według przygotowanego projektu rezolucji, euro parlamentarzyści chcieliby wyrazić zaniepokojenie wyłączeniem stosowania Karty Praw Podstawowych w niektórych krajach, wzywając równocześnie Komisje i państwa do ochrony wolności osób żyjących bez religii, rejestrowania i badania „przestępstw z nienawiści” wobec osób LGBT.
Wyłączenie spod przepisów, wprowadzanych przez Kartę Praw Podstawowych, dotyczy także Polaków. W 2007 roku ówczesny premier zdecydował, że nie zostaną przyjęte przepisy służące zmianie małżeństwa, rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny a także te, które w tym zakresie wprowadzałyby nowe uprawnienia związane z uznawaniem związków osób tej samej płci. Polska dołączyła do tzw. protokołu brytyjskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Posłem sprawozdawcą w zakresie stanu praw podstawowych w Unii Europejskiej jest Słowaczka Monika Flašíková-Beňová ze SMER – sociálna demokracia Roberta Fico. Przygotowany projekt rezolucji wyraża zaniepokojenie stosowaniem Karty w krajach, które przyjęły klauzulę opt-out. Wzywa Komisję do przygotowania wniosku dot. decyzji ramowej, która regulowałaby kolejne formy przestępstw z nienawiści, w tym na tle orientacji seksualnej, tożsamości i ekspresji płciowej. Projekt wzywa także władze, by wolność osób żyjących bez religii nie była dyskryminowana na skutek „nadmiernych zwolnień przysługujących religiom w przypadku przepisów w sprawie równości i niedyskryminacji”. Rezolucja w zaproponowanym projekcie wyraża także niezadowolenie z powodu ograniczania dostępu do usług „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, „zwłaszcza do bezpiecznej i legalnej aborcji”. Według projektu, parlamentarzyści mieliby także wezwać kraje członkowskie do przyjęcia ram prawnych przeciwko dyskryminacji osób LGBT, a także do monitorowania i badania przypadków „przemocy z nienawiści” wobec takich osób. Równocześnie, pojawia się także wezwanie do przyjęcia „prawodawstwa karnego zakazującego podburzania do nienawiści na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”.
Projekt wzywa Komisję Europejską do przedstawienia wniosku dotyczącego pełnego uznawania związków cywilnych zawieranych w całej Unii, tak w zakresie związków małżeńskich jak i zarejestrowanych związków partnerskich – co stanowiłoby podstawą dla unijnej legalizacji związków osób tej samej płci. Równocześnie, niezadowolenie autorów projektu wywołał fakt, iż dalej w wielu krajach osoby trans płciowe są uważane za chore. W tej sytuacji socjaliści wzywają Światową Organizację Zdrowia do usunięcia tej jednostki z listy uznawanych powszechnie schorzeń.
Projekt spotkał się już ze zdecydowaną krytyką ze strony obrońców życia. Część chrześcijańskich demokratów zapowiedziała już, że zagłosuje przeciwko tym najbardziej kontrowersyjnym akapitom projektu.
mat