„Szkoła nie powinna kapitulować przed aktami nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia” – stwierdziła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, odnosząc się do badań dotyczących homofobii w szkołach. Badania zrealizowała… Kampania Przeciwko Homofobii. Kozłowska-Rajewicz wystąpiła już z wnioskiem do minister edukacji Krystyny Szumilas.
Według badań KPH, 76 proc. uczniów ma zauważać homofobiczną słowną agresję. Problem dostrzega za to tylko mniej niż połowa nauczycieli. Jak na podstawie raportu konkluduje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, sytuacja homoseksualistów w polskich szkołach jest szczególnie trudna, kwestie seksualności są dalej poruszane głównie… na lekcjach religii. Gdzie z kolei mają być przedstawiane w kategoriach „grzechu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Według rzeczniczki rządu ds. równego traktowania, nauczyciele potrzebują dziś ministerialnych wytycznych określających, jak traktować w klasie uczniów „nieheteroseksualnych” i walczyć z dyskryminacją. Co gorsza, 7 proc. nauczycieli ankietowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii dalej twierdzi, że poruszanie na lekcji kwestii homofobii byłoby promowaniem homoseksualizmu.
„Sytuacja przedstawiona w badaniu budzi mój niepokój. Szkoła nie powinna kapitulować przed aktami nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia. Doświadczenie nietolerancji i wykluczenia leży u podłoża depresji, a nawet samobójstw. Jak wynika z relacji uczniów zawartych w raporcie, nauczyciele nie są w stanie zapobiegać i reagować właściwie” – twierdzi Kozłowska-Rajewicz. „W mojej opinii celowym byłoby nawiązanie współpracy z organizacjami, które mają bardzo duże doświadczenie w dziedzinie edukacji antydyskryminacyjnej i wiedzy o seksualności człowieka. W związku z tym proponuję Pani Minister spotkanie z udziałem osób mających realny wpływ na sposób funkcjonowania placówek edukacyjnych w celu przedyskutowania koniecznych do podjęcia działań” – zauważa w liście do MEN.
Walka z dyskryminacją ma posłużyć odgórnemu wprowadzenia do publicznych szkół organizacji homo-aktywistów.
Źródło: tvp.info
mat