Chioggia, starożytne miasto zbudowane na wodzie pomiędzy laguną Wenecji a północno-zachodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego, stanowi dumę regionu Veneto. Nazywane drugą Wenecją jest rzeczywiście drugim po samej stolicy regionu miejscem, którego nie można pominąć podróżując na północ Italii.
Nazywane przez Rzymian Clodia, początkowo dawało schronienie uciekinierom z ziem napadniętych przez plemiona barbarzyńskie, zaś w XVI wieku stało się strategicznym punktem obronnym w tej części wybrzeża. Dziś stanowi ośrodek turystyki, a jego bogactwem jest zarówno żyjąca w każdym zakątku historia, jak i nowoczesna infrastruktura zapewniająca wszelkie wygody i rozrywki. Chioggia nie jest tak znana jak inne sławne miasta regionu – Padwa, Werona czy Vicenza – co nie oznacza bynajmniej, iż jest mniej, niż one godna uwagi.
Wesprzyj nas już teraz!
Chioggia to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pokochali niepowtarzalny klimat romantycznych uliczek i kanałów Wenecji, mieniących się w słońcu kolorami rybackich łódek i odbitych w wodzie barwnych kamienic. Ma ona jednak pewną przewagę, gdyż zachowując wspaniałą atmosferę miasta św. Marka, jest znacznie bardziej kameralna, mniej zatłoczona i – co też nie bez znaczenia – dużo tańsza. Podobnie jak w Wenecji znajdziemy tu rzędy różnokolorowych kamieniczek, między którymi wąziutkie uliczki prowadzą wprost na morskie wybrzeże. Najbardziej znanym i fotogenicznym kanałem Chioggii jest Vena. Ozdabia go dziewięć mostów, a wzdłuż niego rozciągają się kramy ze świeżymi rybami, owocami i warzywami. Niesamowity widok przedstawiają kołyszące się nad wodą charakterystyczne kosze rybackie zawieszone na drewnianych palach. Budowa starego miasta jest niemal idealnie symetryczna, dzięki czemu wszystkie drogi prowadzą prosto do jego serca – Corso del Popolo – gdzie znajdziemy mnóstwo lokali z pyszną kawą, a nocne życie sprawia wrażenie nie kończącej się fiesty.
Istnieją obecnie cztery filary, na których stoi gospodarka gminy Chioggia: turystyka, rybołówstwo, dochody z portu oraz uprawa warzyw i owoców (horticulture). Tradycje rybackie sięgają tu średniowiecza, to dzięki nim po dziś dzień prywatni przedsiębiorcy znajdują źródło utrzymania dla swych rodzin. Bogactwo naturalne oraz uprawa (wszędzie wokół miasta rozciągają się pola kukurydzy, szklarnie i plantacje) zapewniają byt mieszkańcom, są ich dumą i atrakcją dla turystów. Co roku pod koniec czerwca lub z początkiem lipca odbywają się wydarzenia takie jak festyn ryby czy święto kaczki.
Inną atrakcją, tym razem o korzeniach historycznych, jest odbywający się w tym samym czasie festiwal Marciliana. Upamiętnia on jedną ze słynnych wojen pomiędzy republikami Wenecji i Genewy, która miała miejsce akurat pod Chioggią (1379-1380). Miejscowa ludność przebiera się w piękne stroje historyczne, a całe miasto staje się nie tylko widowiskiem zainscenizowanych walk zbrojnych, ale także scenerią typowo średniowiecznego życia miejskiego, z całym bogactwem jego rzemieślniczych i artystycznych tradycji. Jest to prawdziwa uczta dla zmysłów. Turyści ze smakiem próbują świeżo pieczonego chleba, znakomitych owoców morza, a w tle przygrywają instrumenty nadające rytm pochodom wszystkich stanów Republiki Weneckiej.
Chioggia posiada szeroką ofertę turystyczną zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Znajdziemy tu apartamenty i domki letniskowe z dostępem do prywatnych plaż, hotele o różnym standardzie i na każdą kieszeń (najwięcej w dzielnicy Sottomarina), dancingi, stadninę koni (z możliwością jazdy po plaży lub po lesie), pole golfowe, wypożyczalnie łódek i sprzętu wodnego oraz mnóstwo lokali – od trattorii (niewielkie rodzinne knajpki) do rozmaitych restauracji, dla najmłodszych zaś wszelkiego rodzaju rozrywki w postaci bogato wyposażonych placów i parków zabaw. Oprócz typowo współczesnych atrakcji, możemy podziwiać zabytki jak kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z XI wieku czy XI-wieczną dzwonnicę przy kościele św. Andrzeja, a także odwiedzić miejscową operę i muzea. Miłośnicy budownictwa wodnego znajdą tu prawdziwą gratkę w postaci najstarszej zachowanej stoczni okrętowej, z XV wieku.
Okoliczna natura nie pozostaje w tyle za działalnością rąk ludzkich, dostarczając wrażeń dla zmysłów i zdrowia dla organizmu. Powietrze zawiera wyjątkowo dużą ilość jodu, a piasek posiada właściwości lecznicze dla osób cierpiących na reumatyzm. Można także skorzystać z gorących źródeł w dwóch pobliskich miejscowościach (Abano i Montegrotto). Miłośnicy fotografii i pięknych widoków znajdą tu wiele miejsc zaspokajających ich pasję, począwszy od mostu łączącego miasto z resztą lądu, gdzie o zachodzie można obserwować złociste słońce niknące w błękitnej lagunie Wenecji. Wzdłuż wybrzeża natomiast ciągnie się szlak chronionej strefy biologicznej, pełny charakterystycznej dla Adriatyku fauny i flory.
Rybacka, klimatyczna Chioggia, jest znakomitym punktem wypadowym. Na trasach wiodących do słynnych miast regionu Veneto (oprócz wymienionych na początku – Ferrara, Treviso czy też Azolo) znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, z których warto wymienić choćby szlak architektury pałacowej biegnący wzdłuż rzeki Brenty po drodze do Padwy. W miejscowościach takich jak Dolo czy Mira możemy podziwiać dawne rezydencje arystokracji włoskiej i romantyczne ścieżki spacerowe, gdzie pod osłoną wierzb płaczących można zjeść lunch, kolację lub po prostu napić się kawy albo wina. W miejscowości Stra znajduje się zaś monumentalny pałac z wielkim ogrodem, który w roku 1807 zakupił Napoleon Bonaparte. Jest to obecnie obiekt muzealny otwarty dla turystów.
Warto więcej rozsławić region Veneto, mniej popularny od sąsiedniej Toskanii, ale nie mniej atrakcyjny, a przede wszystkim bardziej różnorodny, pełen niepowtarzalnych miejsc takich jak Chioggia, w której jak w perle możemy zobaczyć odbite wszystkie kolory czarownej Wenecji i bogactwo północnej Italii.
Filip Obara
Zdjęcia: Jan Tarnawa
{galeria}