Peruwiański Kongres większością głosów przyjął ustawę nakładającą na państwo obowiązek zagwarantowania „ochrony ciąży, matki ciężarnej, nienarodzonego dziecka i jego środowiska rodzinnego”. Ustawa będzie w ten sposób wspierała i chroniła macierzyństwo oraz życie nienarodzonych dzieci.
Jak wskazują parlamentarzyści przygotowujący ustawę, nowe regulacje mają na celu ochronę życia zarówno matki jak i dziecka. Projekt nowego prawa został przygotowany przez Rosangelę Barbarán z partii Fuerza Popular (Siła Ludowa). Ustawa została zatwierdzona 13 marca większością głosów 87 do 18. Od głosowania wstrzymało się zaledwie 7 parlamentarzystów. Teraz przyjęty projekt został przekazany do podpisu przez prezydent Dinę Boluarte.
W wywiadzie dla ACI Prensa dyrektor Latynoamerykańskiego Biura Instytutu Badań Ludnościowych Carlos Polo powiedział, że nowe ustawodawstwo stanowi „prawdziwy postęp w realizacji planu poszanowania życia dziecka poczętego”.
Wesprzyj nas już teraz!
Ekspert dodał, że w oparciu o tę ustawę żaden podmiot nie będzie mógł „wykorzystywać kodeksu karnego jako pretekstu do powiedzenia, że w Peru istnieje prawo do „aborcji terapeutycznej” i że jest ona legalna”.
„Nie będą też mogli w dalszym ciągu powoływać się na fatalny wyrok Trybunału Międzyamerykańskiego w sprawie Artavia Murillo przeciwko Kostaryce, który mówi, że życie i zdrowie matki jest ważniejsze niż życie poczętego dziecka” – wyjaśnił Carlos Polo.
Artykuł 2 ustawy stanowi, że zarówno państwo, jak i społeczeństwo, a w szczególności pracownicy służby zdrowia, mają obowiązek zapewnienia szczególnej ochrony w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Ochrona ta rozciąga się na wszystkie podmioty, zarówno publiczne, jak i prywatne.
Jednym z najważniejszych przepisów tej ustawy jest uznanie prawa dzieci do narodzin „w zdrowym, przyzwoitym i bezpiecznym środowisku”. Ponadto uznaje się prawo ojca we wszystkim, co przynosi korzyści w czasie trwania ciąży.
Carlos Polo wskazał, że w praktyce nowa ustawa promuje polityki publiczne gwarantujące wszechstronną ochronę zdrowia matki i nienarodzonego dziecka, w tym badania prenatalne, żywienie matki, przygotowanie do porodu, stymulację prenatalną oraz opiekę nad dzieckiem.
Ustawa wspiera również odpoczynek poporodowy, profilaktykę i wczesną diagnostykę, a także wczesną opiekę i rehabilitację, poradnictwo i terapię rodzinną. Kobiecie przysługiwać będzie również edukacja zdrowotna.
Peruwiański kodeks karny stanowi, że aborcja „nie podlega karze”, jeżeli „jest jedynym sposobem uratowania życia kobiety ciężarnej lub uniknięcia poważnego i trwałego uszczerbku na jej zdrowiu”. Jednak od początku sierpnia ubiegłego roku zdarzają się przypadki przeprowadzania aborcji u nieletnich molestowanych seksualnie, uzasadnianych mianem aborcji „terapeutycznej”.
Dla Giuliany Caccia, dyrektor Stowarzyszenia Orygenes, jest jasne, że „większość Peruwiańczyków chce, aby dzieci rodziły się zdrowe i chcemy pracować, aby tak się stało”.
„Dla nas rozwiązaniem problemu ubóstwa i złego stanu zdrowia nie jest zabijanie dzieci, ale praca nad postępem, dzięki któremu poprawią się warunki dla osób najbardziej bezbronnych” – pisze w serwisie X Giuliana Caccia.
Źródło: ncregister.com
WMa