Jak donosi Catholic News Agency, metropolita Limy wciąż nie wytłumaczył się ze swoich słów wypowiedzianych w przedświątecznym kazaniu. Peruwiański hierarcha przedstawił heretycką koncepcję, wedle której Chrystus był zwyczajnym świeckim człowiekiem, takim jak ziemscy królowie, a nie Najwyższym Kapłanem, jak naucza Kościół. „Jezus nie umiera składając ofiarę holokaustu, Jezus umiera zamordowany jako świecki” – mówił.
Abp Carlos Castillo Mattasoglio zasłynął m. in. „wystawieniem” figury pogańskiego bożka Pachamamy w swojej katedrze. Istną ideą fixe peruwiańskiego biskupa jest udział laikatu w rządzeniu Kościołem. W sierpniu ogłosił on, że w imię tworzenia Kościoła „bliższego ludziom” i „bardziej równego” należy odebrać duchownym zwierzchnictwo nad katolickimi parafiami i oddać je w ręce wiernych świeckich.
Obecnie purpurat poszedł jeszcze dalej i w przedświątecznym kazaniu przedstawił swoją koncepcję na temat kapłaństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa. – A Jezus nie umiera składając ofiarę holokaustu, Jezus umiera zamordowany jako świecki, na co postanawia nie odpowiadać z zemsty i przyjmuje krzyż, aby dać nam znak życia – mówił.
Wesprzyj nas już teraz!
– I umiera jako świecki, który daje nadzieję ludzkości, umiera jako istota ludzka, tak jak wy wszyscy tutaj obecni, my też, ponieważ nie możemy być kapłanami bez ochrzczenia się najpierw jako świeccy – kontynuował abp Mattasoglio. Przedstawiając swoje poglądy autor homilii odwołał się nawet do treści Starego Testamentu i okoliczności narodzin Pana Jezusa, stwierdzając, że Pan obiecał Izraelowi, że z jego lud (czyt.: laikatu) „wyrośnie pęd, który będzie Zbawicielem” i dlatego kapłani religii Mojżeszowej musieli przeżyć zawód, bo zaszczyt powitania Narodzonego przypadł nie im, tylko osobom świeckim. – Mówię to również do naszych obecnych tu współbraci kapłanów. Jesteśmy sługami Ludu Bożego, aby z was [ludzi] wyłonił się ktoś, kto jest nadzieją, tak jak Jezus jest nadzieją – dodał metropolita.
Słowa abp Carlosa Castillo Mattasoglio stoją w oczywistej sprzeczności z nauką objawioną, wyrażaną m. in. w czwartym rozdziale listu św. Pawła do Hebrajczyków. W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy:
1544 Wszystkie zapowiedzi kapłaństwa w Starym Przymierzu znajdują swoje wypełnienie w Chrystusie Jezusie, „jedynym Pośredniku między Bogiem a ludźmi” (1 Tm 2, 5). Melchizedek, „kapłan Boga Najwyższego” (Rdz 14, 18), jest uważany przez Tradycję chrześcijańską za zapowiedź kapłaństwa Chrystusa, jedynego „arcykapłana na wzór Melchizedeka” (Hbr 5, 10; 6, 20), „świętego, niewinnego, nieskalanego” (Hbr 7, 26), który „jedną… ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani” (Hbr 10,14), to znaczy jedyną ofiarą swego Krzyża.
1545 Odkupieńcza ofiara Chrystusa jest jedyna, wypełniona raz na zawsze, a jednak uobecnia się w Ofierze eucharystycznej Kościoła. To samo dotyczy 1367 jedynego kapłaństwa Chrystusa; uobecnia się ono przez kapłaństwo służebne, nie pomniejszając jedyności kapłaństwa Chrystusa: „Dlatego sam Chrystus jest prawdziwym kapłanem, a inni są tylko Jego sługami”.
Kontrowersyjny arcybiskup Limy w roku 2019 odwiedził papieża Franciszka. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo serdeczne atmosferze. Obecnie papież nie odniósł się do publicznie i powtarzalnie głoszonych przez niego poglądów i koncepcji.
Papa Francisco recibe en audiencia a nuestro Arzobispo de Lima, Mons. Carlos Castillohttps://t.co/HN2ijvbhs5 pic.twitter.com/dkyMPvo1BM
— Arzobispado de Lima (@arzolima) July 1, 2019
Źródło: catholicnewsagency.com
FO