25 marca 2020

Petycja do premiera w sprawie drastycznego ograniczenia kultu religijnego

(Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM)

„Napisz do premiera, aby zarządził, że w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę może uczestniczyć w nabożeństwach tyle ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele lub kaplicy – analogicznie do przepisów o komunikacji zbiorowej. Nie dopuśćmy do dyskryminacji katolików w najświętsze dla nich dni!” – apeluje Fundacja Życie i Rodzina.

 

Ogromne poruszenie wśród polskich katolików wzbudziło ograniczenie niemal do zera możliwości uczestnictwa wiernych w Mszach Świętych i nabożeństwach. Tym bardziej w Wielkim Poście i bliskiej perspektywie najważniejszych świąt chrześcijaństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednym z wyrazów przeżywanego przez wielu z nas wewnętrznego buntu przeciwko zamknięciu – de facto – świątyń u progu Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, jest petycja, której autorzy i sygnatariusze zwracają się do Prezesa Rady Ministrów o modyfikację restrykcji. Przyglądając się szczegółom rządowych rozporządzeń nietrudno bowiem zauważyć, że z nieznanych powodów kościoły uważane są przez władze za główne ogniska epidemii. W tym samym czasie gdy – nawet w przestronnych miejscach kultu – zakazuje się nam udziału w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach czy pokutnym Różańcu, Polacy tłoczą się w supermarketach, tramwajach i autobusach…

 

„Zbliża się Wielki Tydzień, a z nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni dla katolików. Powyższe ograniczenia będą mocno utrudniać przeżycie tego czasu w sposób pełny, tj. poprzez uczestnictwo w obrzędach tych świętych dni. Co więcej, już 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną ograniczenia mają przestać obowiązywać. Czy zatem konieczne jest zaprowadzanie tak zdecydowanego reżimu przez czas podany w rozporządzeniu?” – czytamy w apelu.

 

„Nawet jeśli z punktu widzenia epidemiologii niezbędne jest, aby wprowadzone restrykcje trwały aż do Świąt Wielkiej Nocy, budzi niezrozumienie fakt, że akurat zgromadzenia o charakterze religijnym uznano za szczególnie podatne na transmisję choroby. Kościoły to najczęściej duże budynki, mogące pomieścić kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób. Jednak właśnie w tych budynkach może przebywać na nabożeństwie tylko 5 uczestników oraz dodatkowo jedna lub kilka osób sprawujących liturgię. Autobusy, tramwaje i wagony metra mają zwykle powierzchnię nie większą niż kilkanaście metrów kwadratowych, ale to na tej powierzchni zezwala się na przebywanie kilkudziesięciu osobom!” – argumentują autorzy petycji, której całość zamieszczona jest na specjalnej witrynie internetowej, poświęconej akcji.

 

 

Źródło: TwojePetycje.pl

 RoM

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 871 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram