5 grudnia 2023

Pfizer pozwał Węgry. To kolejny prawny spór dotyczący gigantycznych zakupów przez UE preparatów przeciwko covid-19

(Prezes Pfizera Albert Bourla i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w kwietniu 2021 r. Fot. POOL / Reuters / Forum)

Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską zastrzyków przeciwko covid-19 – pisze we wtorek portal Politico. Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w związku z dostawami preparatów.

 

Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem, zastrzegając, że „rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane”.

Wesprzyj nas już teraz!

Z akt sprawy, na które powołuje się Politico, ma wynikać, że Pfizer żąda od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro. Spór rozpoczął się, gdy Budapeszt powiadomił koncern w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić, uzasadniając tę decyzję konfliktem na Ukrainie.

Pierwsza rozprawa w tym procesie odbyła się w marcu br. Sędzia odrzucił wniosek Pfizera o procedowanie w trybie przyspieszonym. Od tego czasu nie było kolejnych rozpraw.

Politico przypomina, że Pfizer pozwał też Polskę. We wtorek przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa, w której obie strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia. Spór dotyczy kontraktów zobowiązujących do zakupu kolejnych partii tzw. szczepionek przeciwko covid-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić producenta do renegocjowania umów.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy i żąda zapłaty 6 miliardów złotych za 60 milionów dawek zakupionych przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Politico podkreśla, że procesy wytoczone przez Pfizer przeciwko Polsce i Węgrom zwiększają liczbę postępowań sądowych dotyczących unijnych zamówień na szczepionki w okresie pandemii.

W Rumunii prokuratora chce uchylić immunitet byłemu premierowi Florinowi Citu i dwóm byłym ministrom zdrowia, twierdząc, że zakupili zbyt wiele dawek, powodując tym samym szkody w wysokości ponad 1 miliarda euro dla państwa.

Belgijski lobbysta Frederic Baldan wytoczył proces karny przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z jej domniemaną rolą w pośredniczeniu w zawarciu największego kontraktu na szczepionki w UE, na 1,1 miliarda dawek.

Również amerykański dziennik „New York Times” pozwał Komisję Europejską za odmowę ujawnienia wiadomości SMS wymienianych przez Ursulę von der Leyen i szefa Pfizera Alberta Bourlę, dotyczących gigantycznego kontraktu na szczepionki.

Wreszcie, przypomina Politico, Prokuratura Europejska (EPPO) ogłosiła w październiku ubiegłego roku, że wszczęła dochodzenie w sprawie zamówień na szczepionki. Nie sprecyzowała, kogo dotyczy postępowanie.

pap logo

Źródła: PAP (Artur Ciechanowicz), PCh24.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram