2 maja 2018

Piątkowy post od pokarmów mięsnych w długi weekend. Zobacz gdzie biskupi udzielili dyspensy!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Zgodnie z zapisami Kodeksu prawa kanonicznego, biskup diecezjalny może udzielić wiernym dyspensy, o ile uzna takie działanie za pożyteczne dla dobra duchowego. Taka okoliczność, zdaniem kilku polskich hierarchów, występuje w czasie długiego weekendu majowego, gdy wielu z nas uczestniczy w rodzinnych spotkaniach. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z dyspensy wiąże się z określonymi obowiązkami.

 

Stosowną dyspensę wydał m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha w komunikacie wyjaśnia, że zwolnienie z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych wynika z charakteru długiego weekendu. Kardynał zachęcił też wiernych do modlitwy tego dnia w intencji papieża Franciszka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O wynikającym z dyspensy obowiązku modlitwy przypomniał również biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Tego dnia, jak napisał w komunikacie, wierni powinni odmówić modlitwę w intencji Ojczyzny i diecezji.

 

Jak dotąd dyspensy zostały wydane w archidiecezjach i diecezjach:

 

białostockiej, częstochowskiej, drohiczyńskiej, elbląskiej, ełckiej, gdańskiej, gliwickiej, katowickiej, kieleckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, krakowskiej, legnickiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, płockiej, poznańskiej, przemyskiej, radomskiej, siedleckiej, sosnowieckiej, toruńskiej, warmińskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, włocławskiej, wrocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej.

  

„Dyspensa, czyli rozluźnienie prawa czysto kościelnego w poszczególnym wypadku, może zostać udzielona przez tych, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji, a także przez tych, którym wyraźnie lub pośrednio przysługuje władza dyspensowania, bądź mocą samego prawa, bądź mocą zgodnej z prawem delegacji” – czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.

 

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych” – czytamy w innym miejscu dokumentu.

 

„Od ustawodawstwa kościelnego nie należy dyspensować bez słusznej i racjonalnej przyczyny, z uwzględnieniem okoliczności przypadku i ważności ustawy, od której się dyspensuje. W przeciwnym razie dyspensa jest niegodziwa a także nieważna, chyba że została udzielona przez prawodawcę lub jego przełożonego” – dodaje Kodeks.

 

Warto pamiętać, że wierny korzystający z dyspensy, musi wykonać inny akt pokutny lub uczynek miłosierdzia (niekiedy bywa wskazany przez biskupa). Niewypełnienie tego zobowiązania w sytuacji korzystania z dyspensy jest grzechem.

 

 

Źródło: gosc.pl / Kodeks Prawa kanonicznego / radiomaryja.pl / niezalezna.pl
MWł

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram