5 listopada 2014

Pięć najpiękniejszych drewnianych kościołów Małopolski

(fot.By Wiktor Chrzanowski, umieszczał Baczalak [Public domain], via Wikimedia Commons)

Po wejściu do drewnianego kościoła wzrok długo musi przyzwyczajać się do panującego w nim półmroku. Otaczający nas wspaniały zapach starego drewna potęguje doznania. Tak, w tym miejscu łatwiej się modlić, łatwiej myśleć o Bogu. Oto subiektywny wybór pięciu najpiękniejszych  drewnianych świątyń małopolskich.


PREZENTUJEMY SUBIEKTYWNY RANKING! ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI!

Wesprzyj nas już teraz!



Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Tarnowie


Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej „Na Burku” w Tarnowie. Dlaczego „na Burku”? Związane jest to z położeniem świątyni znajdujące się nieopodal placu handlowego tak właśnie nazywanego. Świątynia jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Kościół został wzniesiony w 1458 roku. Po uszkodzeniu przez pożar na początku XVII wieku został odbudowany w 1640 roku. Opasający świątynie od strony północno-zachodniej potok Wątok stanowił dla kościoła poważne zagrożenie. W drugiej poł. XIX wieku kościółek został w całości przeniesiony kilkanaście metrów od potoku oraz odnowiony. Uroczystości odpustowe erygowanej przy kościele parafii gromadzą licznie mieszkańców Tarnowa i okolic. W świątyni znajduje się bowiem słynący łaskami obraz malowany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, powszechnie zwany obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.

 

Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Binarowej (pow. gorlicki)

Świątynia datowana na około 1500 r. to istne cudo! Jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego. Od roku 2003 obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Binarowska świątynia jest nie tylko pięknym przykładem drewnianej architektury sakralnej, ale również miejscem szczególnego kultu maryjnego. W jej lewym ołtarzu bocznym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Piaskowej). Dekoracja malarska kościoła zadziwia bogatym programem kontrreformacyjnym, na co z pewnością miała wpływ ówczesna sytuacja polityczna regionu, w którym po wojnie trzydziestoletniej osiedlali się licznie Arianie, uchodźcy z Czech, Moraw i Niemiec.

 

 

 

Kościół  św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (pow. bocheński)


Do Lipnicy warto przyjechać nie tylko, by podziwiać najwyższe w kraju palmy wielkanocne. Będąc w okolicy koniecznie trzeba zobaczyć Kościół św. Leonarda. Świątynia pochodzi z końca XV w. to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Jednak według miejscowej tradycji pochodzi on z roku 1143 lub 1203 – taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium i stoi na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. W 2003 r. kościół został wpisany na listę UNESCO.

 


Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (pow. nowotarski)


Ta wspaniała gotycka świątynia jako jedyny drewniany kościół zdobyła nominację w konkursie siedmiu cudów Polski. Jej unikatowa polichromia jest wykonana w 33 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach! Bogactwo doznań potęguje niezwykły zapach starego drewna. To w tej świątyni serialowy Janosik brał ślub ze swą ukochaną Maryną. Odwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na zawieszoną w przeszklonej gablocie chorągiew, legendarna pamiątka – dar króla Jana III Sobieskiego. Według tradycji pozostawił ją tutaj po Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 roku.

 

 



Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej (pow. gorlicki)

Jest to unikatowa na skalę europejską drewniana świątynia barokowa. Kościół wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku. Wspaniała polichromia daje złudzenie iż ukazane na dwuwymiarowej powierzchni przedstawienie jest trójwymiarowe. Głównym jej motywem są kwiaty pokrywające ściany i strop. Szczególnym przykładem iluzjonistycznego malarstwa stanowi ściana z rzeźbioną Grupą Ukrzyżowania, której malowane tło stanowi widok Jerozolimy. Malowana postać żołnierza na koniu, przebijającego włócznią bok Ukrzyżowanego, wyposażona została w rzeźbioną rękę z włócznią. Barokowy i rokokowy świątyni wystrój utrzymany jest konsekwentnie w biało-błękitno-złotej tonacji. Fasadę wieńczy rzeźba z XVIII wieku – św. Michał Archanioł depczący diabła.

 

 

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram