2 czerwca 2015

Pięciolecie ogólnopolskiego stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej

W ostatnią sobotę miała miejsce gala z okazji pięciolecia funkcjonowania stowarzyszenia w polskim życiu publicznym. Uroczystości odbyły się w Krakowie, gdzie organizacja została powołana do działania i gdzie obecnie pracuje jeden z największych i najbardziej aktywnych oddziałów. Do stolicy Małopolski przyjechali przedstawiciele pozostałych filii stowarzyszenia oraz zaproszeni goście – profesorowie, pracownicy naukowi i publicyści, którzy w ciągu ostatnich lat wspierali stowarzyszenie lub współorganizowali inicjowane przez nie projekty.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej powstało na przełomie maja i czerwca 2010 roku, w kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej, wydarzeniu, które stało się punktem wyjścia do refleksji nad kondycją polskiego społeczeństwa oraz rolą młodego pokolenia w decydowaniu o losach Polski. Pierwsze zebrania przypominały spotkania grupy znajomych, których połączyła troska o przyszłość Ojczyzny. W ciągu kolejnych miesięcy ich działalność stawała się coraz bardziej zorganizowana i profesjonalna, a zachęceni sukcesem pierwszych wydarzeń przyłączali się do niej kolejni członkowie, co oznaczało, że na horyzoncie pojawiła się wizja realnego udziału w kreowaniu rzeczywistości, na początek w regionie małopolskim. Z czasem w szeregi członków stowarzyszenia wstępowali studenci z kolejnych miast akademickich w Polsce, tworząc nowe oddziały, a wydarzenia przez nich organizowane gęsto zapełniały kalendarze imprez poszczególnych miast. Po pięciu latach Studenci dla Rzeczypospolitej mogą pochwalić się dziesięcioma oddziałami, w których pracuje dwustu aktywnych członków. Organizacja stała się ważnym uczestnikiem debaty publicznej, także dzięki współpracy z innymi ogólnopolskimi instytucjami.

Świętowanie piątej rocznicy założenia stowarzyszenia rozpoczęło się od podsumowania jego dotychczasowej działalności oraz przypomnienia początków funkcjonowania organizacji. Głos zabrał założyciel stowarzyszenia i jego prezes honorowy. Paweł Kurtyka mówił o dążeniach młodego pokolenia, które chce  mieć swój udział w budowaniu polskiej państwowości, na czym oparła się prognoza dla stowarzyszenia jako kuźni przyszłych elit. Po analizie dokonań stowarzyszenia przyszedł czas na wyróżnienie osób, które szczególnie cierpliwie i wytrwale pracowały na jego sukces. Na początek wywołano na scenę mentorów stowarzyszenia, profesorów, pracowników naukowych i komentatorów życia publicznego, którzy swym autorytetem firmowali organizację, a jej członkom służyli radą. Wśród odznaczonych członkostwem honorowym znaleźli się profesor Piotr Gliński, profesor Jan Żaryn, profesor Andrzej Nowak, prof. Filip Musiał, prof. Jacek Pietrzak czy red. Rafał Ziemkiewicz. W krótkich wystąpieniach wyróżnieni ocenili ideę stowarzyszenia oraz jego rolę we współczesnej Polsce.

Wesprzyj nas już teraz!

Profesor Andrzej Nowak przypomniał o nieprzerwanej sztafecie pokoleń i wyraził przekonanie, że przekazywana właśnie „pałeczka” trafia w „dobre, zdolne, a przede wszystkim liczne ręce”. W podziękowaniach za przyznane wyróżnienia goście wyrażali uznanie dla aktywności młodych oraz nadzieję na pomyślną przyszłość Polski. Dr hab. Michał Korkuć podkreślał jak ważna jest ich praca w perspektywie budowania przestrzeni rozwoju dla kolejnych pokoleń. Mówił, że organizacje takie jak stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej pracują nad dumą narodową , z której będą mogli czerpać ich potomkowie. I choć perspektywa ta wydaje się bardzo odległa w czasie, może dobrze wyjaśniać motywacje zaangażowania młodych. W kolejnej części gali odznaczenia odebrali także członkowie Studentów dla Rzeczypospolitej, którzy wyróżniali się zdolnościami organizacyjnymi, pracowitością, wytrwałością lub też pomysłowością. Były to chwile szczególnie wzruszające dla tych, których staż działania w organizacji można liczyć już w latach. Praca w stowarzyszeniu to dla nich nie tylko możliwość kształcenia się, rozwijania i nabywania nowych umiejętności, ale także miejsce spotkania prawdziwych, oddanych przyjaciół, reprezentujących podobne podobny system wartości i sposób myślenia o sprawach Polski.

Podczas uroczystości nie zabrakło miejsca na dyskusję o aktualnej sytuacji Polski oraz wyzwań, jakie z niej wynikają dla młodych.

Jubileuszowa gala stała się okazją nie tylko do świętowania efektywnej działalności młodych, ale także stworzyła możliwość dyskusji nad odpowiedzialnością, jaka się z nią wiąże. Uroczystości zgromadziły wybitnych naukowców z wielu polskich uniwersytetów, przedstawicieli środowisk młodzieżowych i studenckich oraz cenionych komentatorów życia publicznego w Polsce.


Martyna Dziubałtowska

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram