„Bardzo często dar życia i rodziny przyjmujemy bez wdzięczności. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak wielki dar otrzymaliśmy i o jak wielkiej miłości Boga Stworzyciela świadczy. A przecież powinniśmy być wdzięczni za ten dar, bronić go, chronić, świadczyć o nim swoim życiem” – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl Agnieszką Gój z grupy 30. „Dla Życia i Rodziny”, biorącej udział w XXXIII Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę.
Kiedy powstał pomysł pielgrzymki w intencji życia ludzkiego i dobra rodziny?
Wesprzyj nas już teraz!
Myśl o utworzeniu nowej grupy pielgrzymującej dla życia i rodziny pojawiała się u różnych osób, w czasie pielgrzymowania i na modlitwie. W pewnym momencie postanowiliśmy myśl tą zrealizować, ponieważ może pochodzić od Boga. Intencja dziękczynienia za dar życia i rodziny oraz przebłagania za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, powinna być bliska sercu każdego człowieka, a tym bardziej katolika. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dzieje się tak wiele zła wokół życia i rodziny.
To odpowiedź na bieżące wydarzenia?
Z pewnością tak, ale bardzo często dar życia i rodziny przyjmujemy bez wdzięczności. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak wielki dar otrzymaliśmy i o jak wielkiej miłości Boga Stworzyciela świadczy. A przecież powinniśmy być wdzięczni za ten dar, bronić go, chronić, świadczyć o nim swoim życiem.
To pierwsza taka grupa pielgrzymkowa?
Jestem przekonana, że taką intencję wiele osób niesie w swoim sercu pielgrzymując do naszej Maryi Matki na Jasną Górę każdego roku. Wielu ludziom towarzyszy pragnienie, by życia bronić poprzez świadectwo własnego życia. Nie było jednak takiej grupy, która koncentruje się podczas pielgrzymowania na świadczeniu o wartości życia i rodziny. Nasz zamysł sięga również do głoszenia ewangelii życia podczas drogi również w innych grupach pielgrzymkowych. Nie ma też grupy, która mogłaby jednoczyć różne środowiska i organizacje zaangażowane w obronę życia i rodziny.
Chodzi o świadectwo wobec innych pielgrzymów?
Tak, zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania całe rodziny, by w grupie można było poznać Boży zamysłu względem rodziny i przekonać się o wartości życia i rodziny. Wiele jest takich sytuacji, w których ludzie, zwłaszcza młodzi, poszukują miłości i jeżeli nie zostanie im wskazana właściwa droga -rodzina żyjąca według Bożego zamysłu, to nie będą mogli doświadczyć tej wartości w swoim życiu. Współczesny młody człowiek bardzo często gubi się, popada w coraz większe życiowe problemy i grzechy prowadzące do utraty sensu życia a nawet może życiowej katastrofy, z powodu braku właściwego doświadczenia i wzoru wyniesionego z domu rodzinnego. Bliska jest nam troska o to, by stworzyć miejsce gdzie będzie można doświadczyć rodzinnego ducha wzajemnej miłości, chociażby poprzez obserwację. Chodzi o to, by pokazywać prawdziwą wartość chrześcijańskiej rodziny płynącą z wzajemnej miłości.
Zorganizowanie takiej grupy musi być dużym przedsięwzięciem.
Decyzja o jej powstaniu zapadła niedawno. Zorganizowanie grupy w tak krótkim czasie wydaje się po ludzku rzeczą niemożliwą. Wiele powstających sytuacji przekonuje nas, że myśl o pielgrzymowaniu w tej intencji pochodzi od Boga i to motywuje do jeszcze większego wkładu i trudu. Nie możemy zapominać o możliwościach naszego Wspólnika Boga.
Czy to początek regularnego pielgrzymowania?
Mamy taką nadzieję, że nie będzie to jednorazowym wydarzeniem. Zamysł, to stworzenie grupy, która na stałe wpisze się w Krakowską Pielgrzymkę. Cieszylibyśmy się, gdyby to zainspirowało również uczestników innych pielgrzymek do stworzenia środowisk, w których będzie podejmowany trud pielgrzymowania w intencji dziękczynnej za dar życia i rodziny oraz przebłagania za grzechy przeciwko życiu i rodzinie.
Kto patronuje tej pielgrzymce?
Naszym celem będzie zgłębianie nauczania Kościoła w zakresie życia i rodziny, w sposób szczególny nauczania Jana Pawła II. Obfitość tego nauczania i jego bogactwo jest bardzo duże, a bardzo często nieznane. W naszych rekolekcjach w drodze chcemy się inspirować też życiem świętych i błogosławionych. Za patronkę grupy wybrana została święta Joanna Beretta Molla – matka, żona, lekarka. Kobieta, która w świeckim życiu, w codzienności, poprzez swoją postawę świadczyła o wartości życia i rodziny oraz ich broniła. To święta współcześnie żyjąca, w życiu której łatwo odnajdują wzór dla siebie współczesne dziewczęta i kobiety. Wzorem dla mężczyzn będzie św. Józef. Przygotowujemy również prezentację życia innych świętych i błogosławionych współczesnych mężczyzn i małżeństw.
Jaki jest jej program?
W bieżącym roku dla wszystkich pielgrzymów wygłoszona zostanie konferencja Ks. Krzysztofa Bogdał pt. „ Mężczyzną i kobietą stworzył ich” Rdz 1.27, prezentująca Boży zamysł stworzenia małżeństwa i rodziny. Chcemy, aby nasze pielgrzymowanie było czasem rekolekcji w drodze umacniających, a dla niektórych czasem innego, nowego spojrzenia na życie i rodzinę. Chcemy głosić piękno ewangelii życia, ale nie możemy zapominać o współczesnych zagrożeniach dla życia i rodziny oraz za nie przepraszać
Informacja o współczesnych zagrożeniach, wskazująca jak niszczone jest obecnie życie i rodzina, będzie dla nas motywacją do podejmowania aktów przebłagalnych za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, ale również będzie do podejmowania aktywnych działań chroniących życie i rodzinę. W pokutny piątek chcemy przebłagać za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, których obecnie jest coraz więcej. W dzień ten na konferencję zaprosiliśmy Pana dr. inż. Antoniego Zięba Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, który przedstawi pielgrzymom bieżącą sytuację na świecie od strony zagrożeń oraz podejmowanych działań obrony życia i rodziny.
Celem pielgrzymki jest także integracja.
Grupa dla życia i rodziny to jedna z wielu inicjatyw pro-life. Bardzo nam na tym zależy, by grupa była miejscem jednoczącym osoby i organizacje podejmujące aktywne działania na rzecz życia i rodziny. Integrującym dla wzajemnego motywowania się i wspierania, ale również dla inspirowania nowych osób i nowych działań. Grupa pielgrzymkowa dla życia i rodziny powstaje z pomocą istniejących już organizacji prowadzących działalność. Bez tej pomocy z pewnością by nie powstała i w tym miejscu za poparcie tej inicjatywy oraz aktywne włączenie się w jej współorganizację wszystkim bardzo dziękujemy. Realizacja takich przedsięwzięć przekonuje o sile płynącej z jedności i motywuje na przyszłość do podejmowania nowych wspólnych działań. Bóg posyła różnych ludzi w różne miejsca. Dzieł podejmowanych jest bardzo dużo, ale są rozproszone i często niewidoczne. O potencjale i sile decydują bardzo często możliwości zintegrowania i jedności działania we wspólnej sprawie.
Z jakimi spotkaliście się reakcjami?
Sama byłam pozytywnie zaskoczona spontaniczną reakcją mojej sąsiadki, żony i matki trójki dzieci. Podzieliłam się z nią informacją o tym, że przygotowujemy taką grupą, a Ona zareagowała słowami: „jak wspaniale! Dla życia i rodziny to można iść całymi rodzinami. Mój najmłodszy syn jest jeszcze za mały, żeby go wziąć w tym roku na pielgrzymkę, ale w przyszłym się może spróbujemy a za dwa lata na pewno pójdziemy!”. Jeśli inni będą reagować z podobną otwartością i entuzjazmem to jestem przekonana, że będzie to grupa, której liczebność będzie rosła.
Z jakimi trudnościami wiąże się przygotowanie takiej grupy? Jak można wesprzeć jej organizację?
Zapraszamy wszystkich chętnych pragnących włączyć się w współtworzenie grupy poprzez wspólne pielgrzymowanie, ale również czynnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, które mogą ubogacić nasze wspólne głoszenie ewangelii życia i świadczenie o wartości rodziny. Wszystkim uczestnikom chcemy wręczyć stópki 10-tygodniowego poczętego dziecka. To symbol obrońców życia na całym świecie, który uratował życie wielu poczętych dzieci. Na zrealizowanie tego pomysłu poszukujemy jednak jeszcze środków finansowych. Ufamy, że się uda.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo i zapraszam do wspólnego pielgrzymowania.
Rozmawiał Mateusz Ziomber