17 maja 2022

Pieniądze za ustawę. Środki z KPO trafią do Polski, jeśli przyjęty zostanie projekt prezydenta

(fot. European Parliament, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Goszcząc w programie TVP Info, rzecznik rządu wskazał, że warunkiem wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską jest przyjęcie prezydenckiego projektu ustawy. Propozycja zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.  

W programie „Jedziemy”, emitowanym na antenie TVP Info, Piotr Müller został zapytany o porozumienie z Komisją Europejską w sprawie wypłaty KPO. Dziennikarze chcieli się upewnić, czy na pewno zostało ono zawarte i czy po zrealizowaniu przez stronę polską zasad umowy KE nie znajdzie pretekstu, by i tak nie przekazać jej funduszy.

W ramach Unii Europejskiej są oczywiście radykałowie, którym zależy na tym, aby w tym porozumieniu w przyszłości szukać nieporozumienia, ale jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków – odpowiedział rzecznik rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

Gość TVP Info przyznał, że ze strony Komisji Europejskiej była wola, by „szczegółowo zapisać pewne rzeczy”. Jak dodał, eurokraci przez wiele miesięcy „próbowali dopisać rzeczy, na które my się nie godziliśmy”. – To jest kompetencja krajowa, więc zgodziliśmy się na to, na co my chcieliśmy się zgodzić, czyli na to, co było w projekcie pana prezydenta– zaznaczył Müller.

Rzecznik rządu został zapytany również o ocenę pomysłu Komisji Europejskiej, by płacić Rosji za surowce rublami. Byłoby to złamanie sankcji nałożonych na Rosję, odpowiedział. – Będziemy to obserwować i w razie czego podejmować środki prawne, dotyczące łamania sankcji przez poszczególne państwa, a to oznacza konsekwencje prawne dla tych państw – zapewnił polityk.

KE wciąż oficjalnie nie zaakceptowała złożonego ponad rok temu przez rząd KPO, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca komisji Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach planu odbudowy ma zostać złożony w lipcu. Termin ten ujawnił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Goszcząc na antenie TVP 1 polityk zapowiedział, że jeszcze w tym roku Polska otrzyma 11 mld złotych z części grantowej i 6 mld z części pożyczkowej.  

 (PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram