We czwartek na konferencji prasowej premier Beata Szydło zapowiedziała dymisję ministra Dawida Jackiewicza, który do niedawna odpowiadał za resort skarbu państwa. To pierwsza tak poważna zmiana w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory zmiany ograniczały się jedynie do ewentualnych dymisji podsekretarzy stanu. Dwa tygodnie temu z funkcji wiceministra spraw zagranicznych odwołany został prof. Aleksander Stępkowski.
Pomimo odwołania Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa, Beata Szydło zwróciła uwagę, że dymisja nie jest spowodowana złymi osiągnięciami, a wynika jedynie z likwidacji ministerstwa. Rzeczywiście, minister Jackiewicz od samego początku podkreślał, że jego zadaniem będzie przygotowanie ministerstwa skarbu do procesu likwidacyjnego. Jednakże w ostatnich dniach, wiele mówiło się o możliwości dymisji także z innych względów. Jackiewicz jako szef resortu skarbu państwa posiadał uprawnienia do obsadzania zarządów spółek skarbu państwa. Zdaniem niektórych polityków oraz komentatorów, zauważono, że część z nominowanych to prywatnie znajomi byłego europosła lub osoby z otoczenia skompromitowanego byłego rzecznika PiS Adama Hofmana.
Wesprzyj nas już teraz!
Premier Beata Szydło, pytana o przyczyny dymisji Jackiewicza stwierdziła, że jest to związane z przyjętym na początku współpracy modelem, który zobowiązywał ministra do przygotowania resortu skarbu do likwidacji. Do 15 września minister Jackiewicz miał przedstawić dokumentację związaną z procesem likwidacji ministerstwa, co uczynił. Zdaniem premier Szydło, po złożeniu odpowiednich dokumentów, nie ma potrzeby dalej utrzymywać w rządzie funkcji szefa ministra skarbu. Argumentację premier Szydło potwierdza także sam zainteresowany.
– Moja zobowiązanie, które przyjąłem 10 miesięcy temu zostało wypełnione. W ciągu 10 miesięcy zrealizowaliśmy bardzo wiele zadań, które przed nami postawiono, których oczekiwano od nas. Ograniczyliśmy skandalicznie wysokie zarobki, idące w miliony złotych, prezesów zarządów spółek Skarbu Państwa – powiedział Jackiewicz.
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, ministerstwo skarbu państwa będzie funkcjonowało stycznia 2017 r. Następnie jego funkcje i obowiązki przejmie inny organ. Do czasu całkowitej likwidacji ministerstwa skarbu, prace w resorcie będzie kontrolował szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
Źródło: rmf24.pl, tvp.info, PCh24.pl
POz