13 czerwca 2022

Pierwsze fragmenty zapory na granicy z Białorusią oddane do użytku

(Fot. Twitter / Straż Graniczna)

„Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały oficjalnie odebrane do użytku. Obecnie trwają odbiory pozostałych”, poinformowała Straż Graniczna. Przęsła zapory ustawione są już na długości 140 km. Cała bariera ma być gotowa do 30 czerwca tego roku.

Na stronie SG czytamy: „Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane. Trwają odbiory pozostałych…W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej”. Prace nad budową zapory, która zabezpieczy granicę na odcinku 187 km, rozpoczęły się 25 stycznia br.

Przypominamy, że w związku z zakończeniem budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, od 1 lipca 2022 roku zostanie zniesiony zakaz przebywania w strefie granicznej. Do wszystkich 183 miejscowości objętych zakazem przebywania, a wcześniej stanem wyjątkowym, znów będzie można wjeżdżać, jednak nie będzie można zbliżać się do linii granicy na odległość 200 metrów.

Wesprzyj nas już teraz!

Ustawa o powstaniu zapory na granicy z Białorusią, weszła w życie 2 listopada 2021 roku, kiedy to podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował wówczas, że zapora zostanie zbudowana w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku. Jej koszt to około 1 mld 700 mln zł.

Bariera na polsko-białoruskiej granicy jest ważnym elementem bezpieczeństwa w systemie ochrony granicy państwowej. Pomaga funkcjonariuszom SG w zapewnieniu szczelności granicy. Zapora ma  około 5,5 metrów wysokości. Jej trzon stanowią 5-metrowe, stalowe słupy, które wieńczy drut kolczasty.

Zapora jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt – analogicznie, jak przy budowie autostrad. Rzeki graniczne, cieki wodne, tereny bagienne nie będą zagrodzone. Na tych odcinkach zostaną zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom swobodne przekraczanie granicy. Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem, a termin ich zakończenia jest zgodny z przyjętym harmonogramem.

Granicę z Białorusią, oprócz „bariery fizycznej”, ma też zabezpieczać bariera elektroniczna. Zostanie ona zbudowana na odcinku 202 km. Obejmie zasięgiem wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.  W momencie próby przekroczenia granicy Straż Graniczna dostanie o tym sygnał z zapory elektronicznej i będzie mogła wysłać w to miejsce funkcjonariuszy. Instalacja zakończy się we wrześniu br.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram