24 lipca 2012

Pierwszy działkowy paragraf stracił moc

(fot. Wistula / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Wszystkie, poza jednym, przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny stracą moc 21 stycznia 2014 roku. Wyjątkiem jest właśnie jeden, który pr przestał obowiązywać już w piątek 20 lipca bieżącego roku. Z tą datą został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału z 11 lipca. TK uznał w nim, że niezgodne z konstytucją są 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Jeden z nich, chodzi o artykuł 10 ustawy, stracił moc już z datą ogłoszenia wyroku. Chodzi o przepis, który dotychczas nakazywał Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pozostałe zakwestionowane przez Trybunał przepisy stracą moc z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Są to główne przepisy będące fundamentem istnienia Polskiego Związku Działkowców, przeciwko czemu rozpoczyna się kampania protestów, przez Związek inspirowana.

 

Uzasadniając wyrok Trybunał wyraźnie podkreślił, że nie uznał za sprzeczną z konstytucją samej idei ogrodnictwa działkowego. Zdaniem TK potrzebna jest ochrona praw poszczególnych działkowców, jak i samej idei, i dlatego potrzebna jest nowa ustawa. Trybunał wyraźnie podkreślił, że ochroną prawną objęci w pierwszym rzędzie muszą być sami działkowcy, którzy w dobrej wierze, niekiedy od wielu lat, a nawet kilku pokoleń użytkują rodzinne ogrody działkowe. Tymczasem, natychmiast po ogłoszeniu wyroku, poszczególne kluby parlamentarne zapowiedziały przygotowanie projektów nowych ustaw. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że projekty złożone przez różne kluby w tej sprawie będą rozpatrywane wspólnie.

 

Jeżeli przez półtora roku nie doszłoby do uchwalenia nowej ustawy, wówczas 21 stycznia 2014 r. wygaśnie zarówno prawo użytkowania wieczystego, jak i prawo użytkowania gruntów przyznane PZD, a pełne prawa do nich wrócą do właścicieli gruntów, na przykład władz miejskich, na których dotychczas istniały ogródki działkowe. A co dalej z nimi będzie, nie wiadomo. Choć działkowcy pesymistycznie twierdzą, że wiedzą – na pewno nie działki.

 

Piotr Toboła

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram