O przyczynach i skutkach zeświecczenia w Kościele katolickim oraz na temat kryzysu autorytetu Kościoła w krajach Unii Europejskiej rozmawiają w trakcie dwudniowej sesji uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Procesy sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim”, która odbywa się w krakowskiej Akademii Ignatianum.
Podczas wtorkowej części konferencji prelegenci mówili m. in. na temat zachodzących w otoczeniu politycznym i społecznym zmian, które wpływają na pogłębianie się procesów sekularyzacji w Kościele katolickim.
W trakcie spotkania na temat sekularyzacji i wolności mówił dr Juan Carlos Aguilera z Uniwersytetu w Chile. Wskazał on, że nowy humanizm prowadzi do zaprzeczenia człowieka. – Nowoczesność jest źródłem procesu sekularyzacji a idea wolności bez fundamentu jakim jest człowiek, stwarza poważny problem ludzkiej i społecznej koegzystencji – wyjaśniał. Mówca podkreślił, że wolność rozumiana jako absolutna, niezwiązana ze Stwórcą, jest sztuczką, która jest pozbawiona prawdziwych treści.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei prof. Wojciech Buchner, kierownik Katedry Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Akademii Ignatianum, wygłosił referat „Sekularyzacja jako ars accommodandi: zmierzch katolickiej idei reprezentacji?”. Jak stwierdził, Kościół nie powinien się dostosowywać do warunków, jakie tworzy liberalna demokracja oraz do okoliczności politycznych powstałych i wciąż pogłębiających się w Europie od czasów rewolucji francuskiej. – Długotrwały proces sekularyzacji w ostatnich latach wyraźnie ulega nasileniu – mówił.
Profesor stwierdził, iż zeświecczenie to proces dotyczący głównie okresu po Soborze Watykańskim II powiązany z ustaleniami, jakie wówczas zapadły. W przekonaniu mówcy, sekularyzacja jest procesem związanym z odejściem od dawnych rytów, szczególnie od rytu trydenckiego.
W trakcie konferencji Łukasz Mrózek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówił na temat sekularyzacji w życiu młodego człowieka. W jego ocenie, jest ona uważana za jedno z największych problemów, przed którymi stoi dzisiejszy Kościół i młodzież. Jak dodał, problem ten dotyczy nie tylko niewierzących, ale także tych wierzących, którzy są blisko Boga, ale w rzeczywistości żyją bez Niego. – Dzisiejszy podział między wiarą a życiem jest faktem. Pewne „rozczarowanie świata” odbywa się w świecie młodych, co można zdefiniować jako postępujący proces towarzyszący przemianie tradycyjnego społeczeństwa w nowoczesne – wyjaśniał.
W opinii prelegenta, współczesny młody człowiek śledzi wszelkiego rodzaju nowości, ceni wygodę i uznaje swoją religijność za użyteczną. Według Łukasza Mrózka, młodzi ludzie na ogół zapominają dziś o własnych korzeniach i nie utrzymują należytych relacji z innymi ludźmi oraz z Panem Bogiem.
Konferencja „Procesy sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim” odbywa się w dniach 26-27 września w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są: Bractwo Fraternitas Jesu, Fundacja Angelicum i Akademia Ignatianum.
Źródło: KAI
RoM