20 maja 2017

Około 50 tysięcy osób należy już do Apostolatu Fatimy, którego pierwszy Kongres odbył się w sobotę w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Organizator spotkania – Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej imienia Księdza Piotra Skargi – zaproponował przybyłym z całej Polski uczestnikom bogatą refleksję nad treścią i sensem przesłania fatimskiego oraz nad sposobami jego upowszechniania.


 

Wesprzyj nas już teraz!

 

 

Zanim jeszcze kongres się rozpoczął, jego uczestnicy szczelnie wypełnili krakowski kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, gdzie sprawowana była Najświętsza Ofiara w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W pierwszym wystąpieniu ksiądz arcybiskup Jan Paweł Lenga z Kazachstanu zwrócił uwagę na konieczność dawania katolickiego świadectwa, nawet w trudnych okolicznościach. – Każdy z nas może być jednym z tych, którzy niosą orędzie Boże. Świat prezentuje nam hedonizm, konsumizm, promuje perwersje. Jednak diabeł już został dawno pokonany. Nie ma przed sobą żadnej perspektywy. Powinniśmy modlić się za biedaków, którzy mu ulegli, żeby nie sądzili, iż są zwycięzcami. Kiedy odrzucimy propozycję diabła, to Bóg będzie rządził naszymi sercami – wskazywał hierarcha.

– Szukajmy w sobie Boga i Jego natchnienia. Służmy Mu, wtedy nic nam nie zagrozi. Dziękujmy Mu za orędzie fatimskie – zachęcał ksiądz arcybiskup. Wezwał do dawania przykładu w codziennym życiu i do modlitwy w intencji ludzi, którzy stracili wiarę, a także za wrogów i prześladowców. Podkreślał też, że Pan Bóg uzdalnia tych, którzy chcą Mu służyć. – Idźmy do przodu i zwyciężajmy! – zakończył swoje wystąpienie arcybiskup Lenga.

Uczestnicy kongresu usłyszeli i obejrzeli filmowy zapis skierowanych do nich przesłań: kardynała Raymonda Leo Burke oraz Antonia Borellego, autora szeroko propagowanej przez Instytut Księdza Skargi książki, pt. „Fatima, orędzie tragedii czy nadziei”.

Gorąco zachęcam was abyście trwali w Apostolacie. Orędzie fatimskie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Niech Bóg błogosławi wam i waszemu spotkaniu – powiedział między innymi ksiądz kardynał.

Z kolei Antonio Borelli zaznaczył, że istotą orędzia z Cova da Iria jest przestroga przed karą Bożą za nieprawość ludzi oraz wezwanie nas do nawrócenia. – Niech Najświętsza Maryja Panna nieustannie pomaga wszystkim Apostołom Fatimy, którzy angażują się w rozpowszechnianie tego orędzia. Nie ustawajcie w wypełnianiu tak szczytnej misji – apelował katolicki myśliciel i pisarz.

 

Miłosierdzie, a nie pobłażliwość dla zła


Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Skargi wygłosił wykład o potrzebie narodowej pokuty. Zwrócił uwagę, iż jest ona koniecznością, gdyż grzech ma wymiar nie tylko osobisty, ale i społeczny. Mówca przytoczył historię proroka Jonasza i jego, skierowanego do mieszkańców Niniwy, skutecznego wezwania do nawrócenia.

Gospodarz kongresu zaakcentował szereg przejawów dokonujących się w naszym kraju grzechów społecznych. Ukazał również prawdziwe znaczenie miłosierdzia, które dzisiaj – także w interpretacji ludzi Kościoła – coraz częściej mylnie utożsamiane jest z pobłażliwością dla zła. Prowadzi to do grzechów zuchwałych, wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu. Tymczasem w istocie ludzie mają do wyboru nawrócenie i pokutę albo karzącą rękę Bożej sprawiedliwości.

–  Matka Boża powstrzymuje karę, jednak miłosierdzie jest warunkowe – podkreślił prezes Olejniczak. Ku nawróceniu i pokucie otrzymaliśmy z Nieba szereg duchowych środków. Matka Boża Fatimska wskazała wyraźnie codzienne odmawianie Różańca, nabożeństwo pierwszych sobót, poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. – Czy te warunki zostały spełnione? Rosja się nie nawróciła a następstwa jej błędów rozsiane są po całym świecie – mówił prezes IESiR. Zwrócił też uwagę, że utrwalone grzechy społeczne sprzyjają popadaniu w grzechy indywidualne. – Prędzej przy później przyczyni się to do upadku naszego narodu, jeśli nie odpowie on pokutą i nawróceniem – przestrzegał.

Sławomir Olejniczak wyraził uczestnikom kongresu wdzięczność, gdyż dzięki zaangażowaniu modlitewnemu i wsparciu materialnemu Apostołów Fatimy możliwe były takie dzieła jak upowszechnianie w ogromnych nakładach treści oraz pogłębionej interpretacji orędzia fatimskiego, a także m.in. Cudownego Medalika, czy też kampanie modlitewne i społeczne prowadzone przez Instytut.

 

W przymierzu z Maryją


Bogusław Bajor, redaktor naczelny ukazującego się w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy pisma „Przymierze z Maryją”, przytoczył szereg argumentów, dla których winni jesteśmy głęboką cześć wobec Matki Najświętszej. To wszak Matka Zbawiciela, któremu towarzyszyła we wszystkich ważnych wydarzeniach Jego życia na Ziemi. Sam Pan Jezus z krzyża, na chwilę przed swoją śmiercią, powierzył Maryi swego wiernego ucznia („Oto Matka Twoja” – J 19, 25-27). Matka Boża przedstawia Bogu wszystkie nasze potrzeby. Cierpi, gdy Jej dzieci zmierzają ku zatraceniu.

Prelegent odwołał się do przykładów odniesionych za przychylnością Matki Bożej licznych zwycięstw wojsk chrześcijańskich nad wrogami Krzyża. Nawiązał też do objawień włoskiego jezuity, Juliusza Mancinellego. Zwracając się do zakonnika, Matka Boża nazywała siebie Królową Polski. Jest Ona także – jak mówią nam modlitewne wezwania – Ucieczką grzesznych, Pośredniczką wszelkich łask, Przewodniczką pewną do nieba, Panną wierną… – Jeśli chcemy dotrzeć do Syna, musimy naśladować Maryję – mówił, powołując się na świętych, redaktor Bajor. 

Jak mamy zbliżać się do Pana Boga? Poprzez dobre życie, pokutę, częste przyjmowanie Komunii świętej. Matka Boża przynosi nam lekarstwa: Szkaplerz święty, Różaniec, Cudowny Medalik, nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca…

 

Czy świat czeka kara, przed którą przestrzegała Matka Boża?


Na nieodzowność katolickiej nadziei wskazał z kolei Sławomir Skiba, wiceprezes IESiR i redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana”. Przypomniał on obietnicę skierowaną do dzieci fatimskich przez Matkę Bożą („Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”). Przywołał też sformułowane przez świętych (m.in. Ludwika Grignion de Montfort, Wincentego Ferreriusza, Hildegardę z Bingen, Maksymiliana Kolbe) zapowiedzi doczesnego triumfu Kościoła, czy też dokonaną przez brazylijskiego myśliciela katolickiego, Plinia Correa de Oliveirę, analizę prowadzonego od wieków antychrześcijańskiego przewrotu oraz katolickiej reakcji na bezbożną rebelię. Autor „Rewolucji i Kontrrewolucji” wyraził oparte na dogłębnej teologicznej analizie przekonanie, że koniec dziejów nie nastąpi zanim Kościół nie osiągnie wielkości, do jakiej przeznaczył go Pan Bóg. Ponieważ świat, jak dotychczas, nie nawrócił się (a wręcz przeciwnie – coraz bardziej oddala się od Stwórcy), prawdopodobnie wcześniej dopełnią się kary zapowiedziane sto lat temu w Fatimie. W ich obliczu powinniśmy z całych sił działać na rzecz przyspieszenia nadejścia Królestwa Maryi, które nie będzie czymś w rodzaju „raju na Ziemi”, lecz polem dalszego zmagania dobra i zła.

Pozostaje nam zwrócić się do Matki Bożej: „Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą, zacznijcie opowiadać cześć Jej niepojętą (…) Przybądź nam, litościwa Pani ku pomocy, a wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy” – zakończył swe wystąpienie wiceprezes Sławomir Skiba.

 

Uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni maryjnych. Byli także świadkami premierowego pokazu poruszającego filmu autorstwa Jarosława Mańki, pt. „Fatima – Orędzie wciąż aktualne”. Po projekcji wspólnie odmówili chwalebną część Różańca świętego.

 

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram