Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej – po rozpatrzeniu wniosku premiera – orzekł, że prawo krajowej jest ponad prawem unijnym.
„Niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją”, orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
Rozprawa została zainicjowana wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego dot. niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską Konstytucją.
Wesprzyj nas już teraz!
– Organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach – stwierdziła podczas ogłaszania wyroku prezes Julia Przyłębska.
Zdanie odrębne do wyroku przedstawili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.
Sam wniosek w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki zgłosił w marcu tego roku w następstwie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE miał obiekcje do sposobu powoływania sędziów zasiadających w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa. To umożliwiło podważenie decyzji każdego sędziego, który został powołany przez KRS w ciągu ostatnich trzech lat.
Zdaniem przedstawicieli KPRM unijny Trybunał tym orzeczeniem przekroczył swoje kompetencje. Prof. Marek Szydło w trakcie rozprawy zaznaczył, że ostateczna decyzja co do implementacji orzeczenia TSUE do polskiego prawa należy do krajowego TK. Ocenił też, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE jest „niebezpiecznym precedensem”.
Źródło: trybunal.gov.pl, money.pl
TK