W piątkowe popołudnie zarówno stacjonarni jak i zdalni uczestnicy Tygodnia Życia i Wolności mogli obejrzeć film pt. „Nowa nienormalność” oraz zadać pytania reżyserowi dokumentu. W trakcje spotkania Piotr Relich ocenił, że tezy zaprezentowane w dokumencie okazały się trafne.
– Nasi goście dobrze przewidzieli przyszłość, ponieważ zastanawiamy się, co ta sytuacja z tak zwaną pandemią, z COVID-19 – jak byśmy tego nie nazwali – znaczy dla nas, znaczy dla naszego środowiska, dla naszych bliskich, w końcu dla społeczeństw, dla całych państw. Zastanawiamy się. Chcemy odpowiedzieć na te pytania, nurtuje nas to, więc to spotkanie, w którym uczestniczę, w którym już od poniedziałku wszyscy uczestniczymy, jest poniekąd odpowiedzią, że tak, że stało się coś niesamowitego, coś bezprecedensowego, co trwale zmieni nam świat. Jak będzie ta zmiana wyglądała, to między sobą dyskutujemy – stwierdził Piotr Relich w trakcie Q&A, czyli części spotkania przeznaczonej do zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi od gościa wydarzenia.
– Uważam, że jest konieczność bycia na bieżąco z tym co się dzieje, ponieważ wiele wątków które pojawiły się po grudniu 2020 roku, nie zostało zamieszczonych w filmie, a miały zdecydowany wpływ na rozwijającą się sytuację. Tutaj można chociażby przywołać fakt posiedzenia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i tez, które zostały tam wygłoszone, mianowicie teza autorstwa m.in. założyciela Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba, który mówił o wielkim resecie, o pandemii koronawirusa, która jest doskonałym pretekstem do przeprowadzenia zmian w całej światowej ekonomii (…). Tego wątku nie zawarliśmy w filmie dlatego, że to całe wydarzenie odbyło się już po premierze filmu. Na pewno temu się należy bardziej przyjrzeć, na pewno jest to doskonały materiał na dalsze filmy, ale nie tylko – ocenił reżyser filmu „Nowa nienormalność”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jako przykłady innych zmian związanych z trwającą już od blisko 1,5 roku sytuacją epidemiczną wymienił ofensywę brukselskiego federalizmu. Unia Europejska korzystając z kryzysu dąży do dekarbonizacji i zwiększenia zasobów własnych – zauważył Piotr Relich przypominając, że w pierwszych tygodniach pandemii Bruksela niemalże nie reagowała na wydarzenia.
Następnie reżyser filmu podziękował osobom, które zgodziły się w nim wystąpić. Słowa szczególnego uznania skierował do lekarzy – lek. med. Pawła Basiukiewicza oraz dr n. med. Zbigniewa Martyki. W ocenie Piotra Relicha ich opinie wyrażone w dokumencie sprawdzają się. Reżyser zwrócił ponadto uwagę na dalsze zaangażowanie medyków w życie publiczne oraz konsekwencje, jakie z tego tytułu ponoszą – z cenzurą w mediach społecznościowych włącznie.
Piotr Relich podkreślił także olbrzymią rolę darczyńców portalu PCh24.pl oraz telewizji PCh24.tv, bez których film nie mógłby powstać i wyraził wdzięczność dla ich wkładu w dzieło.
Odpowiadając z kolei na pytanie z sali Piotr Relich zgodził się z panią, która stwierdziła, że tytułowa „Nowa nienormalność” ma w sobie wiele z dotychczas znanych zapędów państw dążących do zwiększania swoich uprawnień. Odwołując się natomiast do czwartkowego spotkania w ramach Tygodnia Życia i Wolności z udziałem mec. Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Instytutu Ordo Iuris, reżyser filmu ze smutkiem stwierdził, że osoby stratne finansowo w wyniku polityki częściowego zamykania krajowej gospodarki nie otrzymają odszkodowań.