Po tym jak Sejm większością głosów zgodził się na ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy polityk PiS, Krzysztof Szczerski oświadczył, że jego partia nie uznaje tej decyzji. – Nie będziemy tej decyzji traktować jako decyzji formalnej. Zaostrzymy kary dla przestępców, poprawimy pomoc dla ofiar przemocy, ale decyzję o ratyfikacji w sensie formalnym uznajemy za niezaistniałą od samego początku – powiedział.
Posłowie PiS wiele razy podkreślali, że są wątpliwości co do jakości tłumaczenia dokumentu na język polski i wnioskowali o ekspertyzy w tej sprawie. Po zakończeniu głosowań Szczerski z mównicy sejmowej oświadczył, że w związku z tym, że „prezydent otrzyma do podpisu inny tekst konwencji niż ten, na który Sejm przed chwilą wyraził zgodę, Prawo i Sprawiedliwość, a także przyszły rząd PiS, tę decyzję od samego początku traktuje jako non est, niezaistniałą”.
Wesprzyj nas już teraz!
Polityk wnioskował także o zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów, na którym klub PiS miałby przedstawić to stanowisko. Niestety, marszałek Radosław Sikorski uznał, że nie ma takiej potrzeby i poinformował posła, że może przesłać stanowisko swojego klubu na piśmie, ale – jak dodał marszałek – w sprawie zgody na ratyfikację „zdecydował Sejm”.
Za wyrażeniem przez Sejm zgody na ratyfikację głosowało 254 posłów, przeciw było 175, od głosu wstrzymało się 8. Portal „Naszego Dziennika” opublikował już listę nazwisk posłów, którzy podnieśli rękę na tak w tej sprawie. Jest ona dostępna pod adresem: http://naszdziennik.pl/uploads/glos-86-40.pdf
Źródło: deon.pl; naszdziennik.pl
pam