7 maja 2021

PiS zdradził wyborców? Paweł Lisicki: partia Kaczyńskiego zrealizowała główny postulat Lewicy

(Red. Paweł Lisicki, fot. PCh24)

To co się wydarzyło w ostatnich dniach sprzyja wizji Europy federalnej a nie Europy Ojczyzn. PiS zrealizował główny postulat Lewicy – mówił w piątek na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Według Pawła Lisickiego zamieszanie z Funduszem Odbudowy, które może „przeorać” polską scenę polityczną ma dwa wymiary – taktyczny i strategiczny.

W tym bezpośrednim wymiarze nie ma wątpliwości, że sprawniejsza i bardziej stanowcza okazała się taktyka PiS i Jarosława Kaczyńskiego oraz Mateusza Morawieckiego. Udało się im osiągnąć wyznaczony cel, dokonując go za pomocą dywersji po stronie opozycji – ocenił Lisicki, wskazując na spory pomiędzy politykami KO i Lewicy.

Drugi wymiar sporu ma jednak wymiar strategiczny i dotyczy zagrożenia dla polskiej niepodległości. – Mamy do czynienia z bardzo wyraźnym niebezpieczeństwem. Po pierwsze, mówią o tym wyraźnie politycy brukselscy, mamy tzw. moment hamiltonowski. Odwołują się oni do historii USA, gdzie kluczowym momentem dla uformowania się państwa federalnego była decyzja o uwspólnotowieniu długów stanów. I takim momentem jest decyzja o uwspólnotownieniu długów UE. Po raz pierwszy na taką skalę Unia może zaciągać dług, który jest gwarantowany przez poszczególne państwa narodowe – podkreślił redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Kolejnym niepokojącym elementem jest zdaniem Lisickiego przyznanie Komisji Europejskiej możliwości nakładania podatków. – Prawda jest taka, że możliwość nakładania podatków jest ściśle związana z suwerennością – alarmował.

Następny element dotyczy natomiast wprowadzenia mechanizmu „praworządność za pieniądze”. – Widać po wypowiedziach komisarzy jak i szefowej KE, że urzędnicy unijni będą interpretować ten zapis w sensie rozszerzającym a nie zawężającym – stwierdził naczelny „Do Rzeczy”.

Lisicki wskazał, że od dłuższego czasu mamy do czynienia z procesem zwiększania siły Brukseli kosztem państw narodowych. Na koniec stwierdził, że obecne działania PiS prowadzą do federalizacji Unii i nijak się mają do haseł, jakie ta partia podnosiła jeszcze kilka lat temu. – PiS zrealizował główny postulat Lewicy wprowadzenia większej federalizacji w Europie – podsumował.

 

Źródło: Polskie Radio 24

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(34)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy