14 października 2022

PKO BP: do końca roku inflacja na poziomie około 17 procent

(fot. Pixabay)

„Inflacja CPI do końca roku utrzyma się na poziomie ok. 17 proc. rdr”, prognozuja analitycy PKO BP, w komentarzu do piątkowych danych GUS. Zauważyli, że we wrześniu inflację „pchały w górę” m.in. ceny energii i żywności.

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,6 proc. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że w kierunku obniżenia inflacji oddziaływały ceny paliw. „Pozostałe komponenty – ceny energii, żywności i kategorie bazowe pchały inflację w górę, każdy o ok. 0,4-0,6 pp.” – wyjaśnili.

Wesprzyj nas już teraz!

Eksperci zauważyli, że zgodnie z danymi flash ceny żywności i napojów we wrześniu wzrosły o 1,7 proc. mdm i 19,3 proc. rdr . „Pomimo stabilizacji sytuacji na globalnych rynkach rolnych sądzimy, że trend wzrostowy cen żywności utrzyma się także w kolejnych miesiącach, a napędzać go będą m.in. rosnące koszty przetwórstwa” – wskazali. W ocenie analityków gross produktów żywnościowych drożeje w tempie przekraczającym 20 proc. rdr – „najsilniej oleje i pozostałe tłuszcze – o 40,1 proc. rdr”. „Najstabilniejsze” są ceny owoców (11,6 proc. rdr) i warzyw (8,8 proc. rdr) – dodali.

Z kolei paliwa staniały we wrześniu o 2,1 proc. mdm, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS. Analitycy zwrócili uwagę, że pod koniec września spadki cen na stacjach „zatrzymały się i obecnie obserwujemy dynamiczny wzrost cen paliw”. „W październiku paliwa będą więc ponownie pchać inflację w górę” – ocenili. Przypomnieli, że po silnych wzrostach w okresie czerwiec-sierpień ceny usług transportowych nieznacznie spadły mdm – „ten ruch powinien się pogłębić w październiku”.

Ekonomiści PKO BP szacują, że inflacja bazowa we wrześniu wzrosła do 10,7 proc. rdr z 9,9 proc. rdr w sierpniu. „W skali miesiąca ceny kategorii bazowych wzrosły o 1,5 proc. – najsilniej w historii dostępnych danych” – zaznaczyli. Wyjaśnili, że na obserwowane wcześniej tendencje we wrześniu nałożył się silny wzrost cen w edukacji (7,4 proc. mdm) oraz „znacząco silniejszy od sezonowego wzorca” wzrost cen odzieży i obuwia. „Podwyżki w tej drugiej kategorii odzwierciedliły najpewniej szybkie przejście do kolekcji jesienno/zimowych” – wskazali. W ocenie analityków „wrześniowe wzrosty w edukacji i odzieży mają charakter jednorazowych dostosowań”.

Zdaniem ekspertów w danych nie widać, „by widoczne w III kwartale schłodzenie popytu konsumpcyjnego ograniczyło przestrzeń do wzrostu cen”. Dodali, że pierwsze takie sygnały płyną z danych koniunktury. Według banku jest to „nieunikniona konsekwencja spadku realnych dochodów, której materializacja jest tylko kwestią czasu”.

„Inflacja bazowa jest według nas w okolicy lokalnego szczytu, w 1 kw. 2023 r. zobaczymy jej wyraźne hamowanie” – ocenili. Jak prognozują „sama inflacja CPI do końca roku utrzyma się na poziomie około 17 proc. rdr”. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram