Krakowski Ratusz zdecydował o wprowadzeniu w mieście nowych nazw ulic i placów. 10 grudnia w Krakowie pojawiły się: Plac Praw Człowieka, ul. Równego Traktowania, Plac Sprawiedliwości Społecznej, ul. Poszukiwania Dialogu, a także aleja Braterstwa i Siostrzeństwa.
Nowe „równościowe” i „braterskie” ulice i place zastąpiły dotychczasowe znane mieszkańcom jak Plac Wszystkich Świętych, Plac Centralny im. Ronalda Reagana czy aleja Focha. Póki co są to jednak tylko zmiany jednodniowe. W ten sposób krakowski Ratusz świętuje rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Władze miasta wskazują, że chcą, aby Kraków był „miastem praw człowieka”, miastem dla równości. Padają również słowa o inkluzywności Krakowa, który „odpowiada na różnorodne potrzeby” mieszkańców.
Wesprzyj nas już teraz!
– Pragniemy tworzyć miasto praw człowieka, włączającą i zbudowaną na szacunku wspólnotę lokalną, wrażliwą i reagującą na krzywdę drugiej osoby. Kraków dla równości to nie tylko hasło, to dziesiątki zadań w obszarze równego traktowania, w edukacji, kulturze, bezpieczeństwie czy zdrowiu, które sprawiają, że Kraków w sposób mądry i inkluzywny odpowiada na różnorodne potrzeby każdej mieszkanki i mieszkańca – mówi Nina Gabryś-Janowska, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.
Źródło: dziennikpolski24.pl
WMa