1 października 2021

Otwarcie Synodu Biskupów: świadectwa, medytacja w ciszy i dyskusje w grupach

(fot. Vatican Media)

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to hasło najbliższego XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który zostanie zainaugurowany w Watykanie 9-10 października. Sekretariat Generalny opublikował już program spotkania. Jednym z kluczowych elementów mają będą chwile ciszy. Według zamysłu organizatorów mają… „pozwolić uczestnikom rozpoznać natchnienia Ducha Świętego”.

Spotkanie, które odbędzie się 9 października w Watykanie, opisane zostało przez organizatorów jako „Moment refleksji przed rozpoczęciem drogi synodalnej”. Zgodnie z praktyką wprowadzoną przez Franciszka na Synodzie poświęconym młodzieży w 2018 r., jednym z kluczowych momentów owej refleksji mają być chwile ciszy przeplatające poszczególne wystąpienia i prezentacje. Jak tłumaczył Ojciec Święty przed trzema laty, uczestnicy wykorzystają te momenty by wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się uroczystym wprowadzeniem i lekturą fragmentu Księgi Apokalipsy, mówiącego o wstępnym widzeniu św. Jana. Medytację poświęconą tym biblijnym wersetom poprowadzi burkiński jezuita o. Paul Béré. To pierwszy afrykański teolog wyróżniony Nagrodą Ratzingera w 2019 r. Wspomoże go Hiszpanka Cristina Inogés Sanz, katolicka teolog wykładająca m.in. na wydziale Teologii Protestanckiej SEUT, najstarszej hiszpańskiej uczelni, proponującej formację w zakresie teologii protestanckiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Następnie przemówienie do zebranych wygłosi Ojciec Święty, a po nim głos zabierze relator generalny Zgromadzenia Synodalnego, kard. Jean Claude Hollerich SJ. Po tych wprowadzających refleksjach, biskupi wysłuchają sześciu świadectw, przeplatanych dwoma momentami ciszy. Pierwsze świadectwo zostanie wygłoszone przez młodą kobietę z RPA, a kolejne przedstawią: amerykańska siostra zakonna, koreański biskup, rodzina z Australii, kapłan z Brazylii i przełożony jednej ze wspólnot religijnych we Francji. W zamiarze organizatorów ma to zapewnić, że usłyszany zostanie głos przedstawicieli sześciu kontynentów i sześciu różnych grup w Kościele.

Po świadectwach i osobistej medytacji, do uczestników przemówi Sekretarz Generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech. Po jego wystąpieniu i krótkim wprowadzeniu, zebrani wezmą udział w spotkaniach w grupach językowych, które potrwają od godz. 11.30 do 13.30. Na tym zakończy się pierwszy dzień spotkania. Kolejnego dnia wszyscy uczestnicy spotkają się w Bazylice Watykańskiej na Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka.

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to hasło najbliższego XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zostanie zainaugurowane w Watykanie 9-10 października br. Po raz pierwszy proces synodalny będzie przebiegał w nowej formie, obejmując, oprócz etapu lokalnego i powszechnego, także konsultacje i obrady na szczeblu kontynentalnym. W Europie będą one przebiegały pod kierunkiem Rady Konferencji Biskupich Europy, która upatruje w synodalności ważny drogowskaz dla Kościoła w Europie.

Źródła: KAI

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 307 046 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram