21 czerwca 2017

Plastikowy Luter podbija protestancki rynek. Ale pojawiły się zarzuty o propagowanie antysemityzmu

(źródło: twitter.com / Nürnberger Zeitung)

Figurka Marcina Lutra jest obecnie najbardziej popularną zabawką w historii produkcji zabawek bawarskiej firmy Geobra Brandstätter. Licząca 7,5 cm postać przedstawiająca ojca reformacji w czarnym habicie z piórem i Biblią, została przygotowana dla upamiętnienia 500. rocznicy reformacji, przypadającej w tym roku. Do sprzedaży figurka trafiła już w 2015 roku.

 

W minionym tygodniu w Zirndorf, w Bawarii w zakładzie Geobra Brandstätter wyprodukowano milionową postać mini Lutra, najbardziej dochodowej figurki w historii firmy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według „Abend Zeitung,” pierwsza partia 34 tys. figurek szybko się  sprzedała, więc zdecydowano się zrobić kolejne. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych pamiątek, którą można nabyć w świątyniach ewangelickich w Niemczech czy w centrum turystycznym Norymbergi.

 

Kościół ewangelicki postanowił dwa lata temu wykorzystać figurkę jako „Ambasadora reformacji”. Stwierdzono, że zagraniczni goście odwiedzający Niemcy chętnie udadzą się w „religijno-duchową podróż kulturową” do Niemiec podczas 500-lecia reformacji, a miniaturowa postać Lutra będzie dla nich cenną pamiątką.

 

Wcześniej jednak zabawka wywołała kontrowersje. Plastikowa postać Lutra, mająca promować 500-lecie reformacji została uznana przez żydowskiego profesora z Frankfurtu za… antysemicką.

 

Micha Brumlik, znany komentator żydowski napisał w czerwcu ub. roku, że popularna zabawka jest „antyżydowska, a nawet antysemicka”, ponieważ na otwartych stronach Biblii, którą trzyma playmobilowy Luter po lewej stronie napisano po niemiecku: „Księgi Starego Testamentu. Koniec”, a po prawej: „Nowy Testament przetłumaczony przez doktora Marcina Lutra”.

 

Zaniepokojenie emerytowanego profesora wzbudziło określenie „Koniec”, co jego zdaniem podważa ważność Starego Testamentu. „Czy Stary Testament, Pismo Święte Izraela, wspólne dla Żydów i chrześcijan jest przestarzałe i nic nie znaczące – jak chciało wielu nazistów, czyli tzw. niemieckich chrześcijan – czy też jest tak ważny jak Ewangelie dla denominacji chrześcijańskich?”, pytał na łamach „Tageszeitung”.

 

Postępowi teolodzy z kościoła protestanckiego w Hesji i Nassau, gdzie znajduje się Frankfurt, w otwartym liście napisali, że rzeczywiście figurka może budzić złe skojarzenia, ponieważ przedstawia wątpliwe spojrzenie na Biblię „w kontekście politycznym i społecznym, w którym na nowo wzrastają poglądy antyżydowskie”.

 

W swoim artykule Brumlik przypomniał czytelnikom, że Luter był „jednym z założycieli współczesnego antysemityzmu” i autorem książki „O Żydach i ich kłamstwach”, w której wzywał swoich zwolenników do palenia domów i synagog żydowskich, a także konfiskaty ich pieniędzy.

 

Profesor zwrócił się z prośbą do firmy Playmobil, by chociaż usunęła określenie „Koniec” ze strony Biblii trzymanej przez Lutra. I tak też się stało. Od marca tego roku dostępny jest „teologicznie bardziej poprawny model”.

  

Źródło: thelocal.de, religionnews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram