8 grudnia 2021

Płock: rozprawa apelacyjna dotycząca wyroku ws. rozpowszechniania wizerunku Matki Bożej w „tęczy” znów odroczona

W Sądzie Okręgowym w Płocku 8 grudnia ponownie nie odbyła się rozprawa apelacyjna, dotycząca wyroku uniewinniającego trzy kobiety o obrazę uczuć religijnych, z powodu rozlepiania przez nie wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem w aureolach tęczy. Wyrok zapadł 2 marca, apelację od niego złożyły trzy osoby. Kolejna rozprawa ma się odbyć 12 stycznia 2022 roku.

Oskarżenie o obrazę uczyć religijnych w związku z rozlepianiem wizerunków Matki Bożej z Dzieciątkiem w aureolach tęczy dotyczyło trzech aktywistek LGBT: Elżbiety P., Anny P. i Joanny G.-I. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił kobiety w dniu 2 marca 2021 roku. Apelacje od tego wyroku złożyły Prokuratura Rejonowa oraz pełnomocnicy dwojga oskarżycieli posiłkowych.

Rozprawa apelacyjna miała się odbyć 10 listopada, jednak odroczono ją z powodu nagłej choroby pełnomocnika Kai Godek, która w postępowaniu jest oskarżycielką posiłkową. Drugi termin sąd wyznaczył na 8 grudnia.

W środę 8 grudnia (gdy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) w Sądzie Okręgowym w Płocku obecne były trzy uniewinnione aktywistki i ich obrońcy, prokurator i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, na terenie której trzy kobiety w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku rozlepiały kontrowersyjne wizerunki – jest on oskarżycielem posiłkowym.

Wesprzyj nas już teraz!

W rozprawie nie uczestniczyła Kaja Godek ani jej pełnomocnik. W przesłanym do Sądu Okręgowego piśmie zwrócił się on o odroczenie sprawy, ponownie z przyczyn zdrowotnych. Wyjaśnił, że przebywa w izolacji, natomiast wyznaczona do zastępstwa adwokat ma objawy infekcji.

Adwokat trzech wspomnianych kobiet wniósł, aby nie uznać wniosku o kolejne odroczenie apelacji, jednak sąd argumentował, że pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej ma prawo uczestniczyć w rozprawie, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona.

Kolejny termin rozprawy apelacyjnej sąd wyznaczył na 12 stycznia 2022 roku.

***

Sprawa trzech aktywistek LGBT w Sądzie Rejonowym w Płocku zakończyła się 2 marca. Dwa lata wcześniej, w Wielkanoc 2019 r. w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku powstał Grób Pański, z którego wystroju wynikało, że m.in. LGBT, gender, zboczenia i hejt – są grzechami.

W Wielką Sobotę 20 kwietnia 2019 r. w kościele pojawiło się dwoje protestujących aktywistów LGBT. Między aktywistami a ówczesnym proboszczem ks. Tadeuszem Łebkowskim doszło do wymiany zdań, jeden z aktywistów nagrywał zajście telefonem komórkowym. Gdy na miejsce została wezwana policja, aktywista zarzucił księdzu odebranie telefonu, informował też o zaginięciu kart z aparatu. Ksiądz powiadomił z kolei o zakłóceniu obrządku religijnego. Protestujący aktywiści przyszli do kościoła także w Wielką Niedzielę 21 kwietnia 2019 r.

W nocy z dnia 26 na 27 kwietnia 2019 r. we wczesnych godzinach rannych, w ciemności, z zasłoniętymi twarzami, Elżbieta P., Anna P. i Joanna G.-I. rozlepiły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Wizerunki takie pojawiły się m.in. na koszu na śmieci i toalecie toi-toi.

Płocka Prokuratura Rejonowa postawiła kobietom, które rozlepiały kontrowersyjne wizerunki, zarzut z art. 196 Kodeksu karnego – chodziło o obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Prokurator Ewa Przybyłowska-Dołhun wykazała, że te trzy osoby działały wspólnie i w porozumieniu, rozklejając „na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”. Domagała się kary 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne.

2 marca sędzia Sądu Rejonowego w Płocku Agnieszka Warchoł wygłosiła wyrok z uzasadnieniem, oskarżone zostały uniewinnione. Zdaniem sądu przestępstwa nie było, ponieważ aby na podstawie art. 196 Kodeksu karnego oskarżyć kogoś o obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotów czci religijnej, muszą być spełnione trzy warunki: musi dojść do obrazy uczuć religijnych innych osób, obrazę tę wywołuje znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, znieważenie to zostaje uczynione publicznie.

Agnieszka Warchoł w uzasadnieniu powiedziała też, że trzy oskarżone kobiety walczyły o uprawnienie osób LGBT „w reakcji na instalację Grobu Pańskiego z treściami przyrównującymi osoby LGBT do grzechu”. Tęczowa flaga wpisana w aureolę Matki Bożej Częstochowskiej została w 1978 r. zaprojektowana przez Gilberta Bakera „jako symbol dumy i ruchu równouprawnienia na rzecz osób LGBT”. Ten symbol ma „zwrócić uwagę na konieczność równouprawnienia ludzi z uwagi na ich orientację i przynależność do płci”, nie wnosi więc negatywnych treści i nie poniża.

Przyznała, że inicjatorki „tęczowych obrazków” chciały posłużyć się prowokacją, aby nagłośnić „poruszającą instalację Grobu Pańskiego, gdzie obok pospolitych grzechów znalazły się przekazy homofobiczne, krzywdzące osoby nieheteronormatywne”.

Podczas jednej z rozpraw w Sądzie Rejonowym ks. Tadeusz Łebkowski powiedział m.in. „Jako duchowny Kościoła katolickiego modlę się za uczestników i zwolenników rewolucji neomarksistowskiej, często nieświadomych wielkiego zła, w jakim uczestniczą, aby ich Bóg obdarzył łaską nawrócenia i zbawienia. Modlę się tym bardziej, gdyż jestem przekonany, że kto występuje przeciw Bożemu Synowi i Jego Matce, wcześniej czy później ponosi klęskę. Dlatego żal mi uczestników tej obyczajowej rewolucji”.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 815 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram