11 lipca 2023

Po 116 latach Japonia podwyższyła tzw. wiek zgody na 16 lat. To koniec „legalnej pedofilii”?

(fot. Wikipedia)

„Po 116 latach Japonia podniosła tzw. wiek zgody na seks do 16 lat” – donosi „The Diplomat”, próbując odpowiedzieć dlaczego trwało to tak długo.

Jeszcze w 2021 r. głośnym echem odbiła się wypowiedź 56-letniego polityka z Konstytucyjno-Demokratycznej Partii Japonii (CDP), Honda Hiranao, który wyraził zdziwienie, że w przypadku kontaktu seksualnego z 14-latką, która wyraziłaby na to zgodę, miałby trafić do więzienia. Wówczas toczyła się w Japonii ożywiona dyskusja o zmianie prawa, które dopuszczało kontakty seksualne już od 13. roku życia.

Ostatecznie w czerwcu 2023 r. parlament japoński zmienił ustawę z 1907 r.. W myśl nowych regulacji kontakty seksualne są legalne od 16. roku życia. Rozszerzono też definicję gwałtu z „przymusowego stosunku płciowego” na „stosunek seksualny bez zgody”.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednocześnie uwzględniono osiem okoliczności, mogących wskazywać na gwałt. To na przykład niemożność wyrażenia zgody na obcowanie płciowe w przypadku nadużycia władzy czy też możliwa obawa przed konsekwencjami odmowy.

Znowelizowana ustawa przewiduje kary dla gwałcicieli, którzy są starsi od nieletniego o pięć lub więcej lat, jeżeli sprawa dotyczy wykorzystania dziecka w wieku 13-15 lat. O przestępstwie można powiadomić nawet do 15 lat od zdarzenia.

Japońskie sądy miały do niedawna tolerować gwałty na nieletnich. W 2019 r. sąd niższej instancji w prefekturze Nagoya uznał za niewinnego mężczyznę oskarżonego o zgwałcenie swojej córki, która miała 14 lat. Sąd Najwyższy w Nagoi uchylił jednak orzeczenie i mężczyznę skazano na 10 lat pozbawienia wolności. To i inne wydarzenia zapoczątkowały w Japonii ruch „demonstracji kwiatów”, polegający na upominaniu się o delegalizację seksu z nieletnimi.

Obecnie kary za gwałt są surowsze; rozszerzono też katalog zabronionych czynów o: kazirodztwo, czyny nieprzyzwoite wobec nieletnich ze strony ich opiekunów prawnych i tym podobne.

Niektóre prefektury mają własne rozporządzenia w tej kwestii. Przykładowo w Tokio wiek przyzwolenia na czyny seksualne podniesiono do 18 r. życia.

W 2014 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości powstała grupa robocza do zbadania kwestii wykorzystywania seksualnego kobiet, tym bardziej, że za gwałt groziły znacznie łagodniejsze kary niż na przykład za kradzież.

Prace w ministerstwie wsparła grupa kobiet, które przeżyły napaść na tle seksualnym. W 2017 r. ostatecznie zaproponowano nowelizację ustawy sprzed ponad 100 lat.

W zmianie miały pomóc kampanie internetowe kierowane głównie do młodych ludzi. Tak zwane „kwiatowe demo” odbywa się 11 dnia każdego miesiąca od 2019 roku. W mediach społecznościowych można zapoznać się z historiami ofiar przemocy seksualnej, które opowiadają o tym, co im się przydarzyło.

Upowszechniono także procesy sądowe przeciwko osobistościom znanym w kraju, którym zarzucono wykorzystywanie seksualne nieletnich.
Obecnie najniższy wiek tzw. zgody na seks na świecie to 11 lat w Nigerii. Na Filipinach wynosi 12 lat, a w Angoli, Burkina Faso, Komorach i Nigrze – 13 lat.

Do 2019 roku 8 z 31 krajów europejskich przyjęło definicję gwałtu za seks bez zgody. W 2021 roku Francja podniosła wiek przyzwolenia na seks z 13 do 15 lat.

„Przemysł seksualny” w Japonii od dawna budzi ostrą krytykę. Jest bardzo rozbudowany; jeszcze kilkanaście lat temu generował 1 proc. PKB kraju. Przejawia się to w powszechnej konsumpcji pornografii i prostytucji. Widoczne jest w promocji seksualizacji w czasopismach, anime i mandze.

W 2014 roku Japonia zakazała – jako ostatni kraj OECD – posiadania zdjęć przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci.

Źródło: thediplomat.com
AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 666 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram