29 listopada 2021

Po 23 latach język polski wraca jako obowiązkowy na maturze w polskich szkołach na Litwie

(Źródło: pixabay.com)

Po 23 latach język polski w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania wróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze. To wynik porozumienia przedstawicieli polskiego rządu z ministerstwem oświaty Litwy.

Do tego porozumienia, potwierdzonego pisemnym dokumentem, doszło podczas spotkania w Wilnie Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i nauki oraz Szymona Szynkowskiego, wiceministra spraw zagranicznych RP z minister oświaty Litwy Jurgitą Šiurgždiniene. – Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów. Decyzja zapadła, język polski będzie na maturze przedmiotem obowiązkowym – powiedział po spotkaniu Szymon Szynkowski vel Sęk.

Podjęta podczas spotkania ministrów decyzja zostanie przedyskutowana ze środowiskami polskimi na Litwie w celu ustalenia, czy są one satysfakcjonujące, po czym zostanie podpisane porozumienie między resortami oświaty obu państw.

Wesprzyj nas już teraz!

W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju. Przez ponad 20 lat władze Litwy jedynie obiecywały uwzględnić postulat Polaków przywrócenia polskiego jako obowiązkowego na maturze w polskich szkołach. Podpisane obecnie rozporządzenie jest pierwszą deklaracją pisemną.

System edukacji na Litwie jest inny niż w Polsce. Okres nauki szkolnej do matury trwa 12 lat z podziałem na klasy poziomu edukacji podstawowej, gimnazjalnej oraz średniej. Na Litwie działa ogółem 70 polskich szkół, w których uczy się 12 tysięcy dzieci. Obecnie aż 36 z 360 gimnazjów na Litwie są gimnazjami z polskim językiem nauczania, co stanowi 10 procent w skali kraju. Prawie połowa z nich, czyli 17 działa w rejonie wileńskim. Polska szkoła na Litwie to nie tylko wysoki poziom nauczania, ale też bardzo głęboka tradycja. Niemal 100 procent dzieci tych szkół uczęszcza na lekcje religii.

Na Litwie funkcjonuje 36 gimnazjów z polskim językiem nauczania, co stanowi 10 procent wszystkich gimnazjów w tym kraju. O jakości polskich szkół na Litwie świadczy wysoki wskaźnik zdawania ich maturzystów na studia, który wynosi około 70 procent. W polskich szkołach na Litwie pielęgnowane są polskie tradycje, kultura, patriotyzm oraz wartości chrześcijańskie. – Wychowajmy tak nasze pokolenie, żeby nasze polskie szkoły były polskie, a nie tylko polskojęzyczne. Żeby nasze szkoły były silne Bogiem, żeby nasza rodzina była tą rodziną, jaką przykład nam dał Stwórca – mówi Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Źródła – zw.lt, wilno.tvp.pl
Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram