5 lipca 2022

Po 77 latach od Obławy Augustowskiej pierwsza odnaleziona ofiara sowieckiej rzezi spocznie w grobie

(Obchody 72. rocznicy Obławy Augustowskiej fot. Adam Białous - miejsce uroczystości w Gibach)

Rozpoczynające się tegoroczne uroczystości 77. rocznicy Obławy Augustowskiej mają najbogatszy program w historii upamiętniania tej największej po zakończeniu II wojny światowej sowieckiej zbrodni ludobójczej na Polakach. W programie są prócz centralnych uroczystości m.in. nabożeństwa i Msze św., koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy, gry w terenie oraz spotkania ze świadkami historii.

Dwie główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Gibach. Pierwsza, przygotowana przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, który zrzesza rodziny ofiar, odbędzie się 9 i 10  lipca w otwartym w tym roku miejscu poświęconym ofiarom obławy, w lesie niedaleko Gib oraz w kościele w Gibach. W programie znalazła się m.in. rekonstrukcja historyczna w Puszczy Augustowskiej i bogate uroczystości religijne, z udziałem ks. Prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, który w Obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK. Następne uroczystości w tradycyjnym miejscu obchodów rocznic obławy, czyli w Gibach (kościół i symboliczny cmentarz ofiar obławy) odbędą się w trzecią niedzielę lipca. Ich głównym organizatorem jest gmina Giby.

Bardzo bogaty program uroczystości, pod nazwą „Festiwal lipcowy” przygotowało, działające od października 2021 w Augustowie, Muzeum Obławy Augustowskiej. Impreza ta trwać będzie od 9 do 12 lipca.  W programie – gra w terenie, wystawy, koncert piosenek poświęconych obławie (wykonawcami są młodzi artyści z całej Polski), spotkania ze świadkami historii. 12 lipca będzie miał miejsce w Augustowie I Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Również 12 lipca o 18:00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie będzie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

IPN Białystok uczci rocznicę Obławy Augustowskiej 12 lipca, czyli centralnego dnia, w którym przypada ustanowiony przez Sejm RP – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Tego dnia na sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej (na ul. Podleśnej 2 w Białymstoku) odbędzie się organizowany przez IPN, we współpracy z marszałkiem województwa podlaskiego, ku czci ofiar Obławy Augustowskiej – koncert pt. „Anioły Lipcowe”. Wykonany podczas koncertu utwór (poemat muzyczny) pt. „Podziemne ptaki” został skomponowany przez Ignacego Zalewskiego na cześć ofiar Obławy. Autorem słów jest Erazm Stefanowski – poeta związany z Augustowem.   

W ramach obchodów 77. rocznicy Obławy 18 lipca br. w Augustowie odbędą się też, zorganizowane przez IPN, uroczystości pogrzebowe pierwszej odnalezionej ofiary Obławy Augustowskiej. Jest nią porucznik Wacław Sobolewski „Sęk” (dowódca jednego z oddziałów AKO operujących na terenie Puszczy Augustowskiej), zabity podczas Obławy przez NKWD podczas próby ucieczki. Jego szczątki odnalazł i zidentyfikował IPN.

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej. Zasadniczym celem Obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną, w głównym swoim przebiegu od 12 do 25 lipca 1945 roku, była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji, którą historycy umieszczają w przedziale od 592 do nawet około 2 tysięcy. Do chwili obecnej nie znane jest również miejsce dołów śmierci, w których od 77 lat spoczywają szczątki pomordowanych. 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram