Tunel w pobliżu ul. Bema nieopodal dworca Warszawa Zachodnia? Fort Bema? Lasek na Kole? Nie! Fotografik i varsavianista Zygmunt Walkowski udowodnił, że niemiecki obóz koncentracyjny Warschau znajdował się w okolicach ul. Gęsiej (dziś Anielewicza) w Warszawie.
Chociaż – jak informuje „Rzeczpospolita – w KL Warschau okupanci wybudowali krematorium, to wciąż nie wiadomo, ile osób było tam więzionych, a ile zamordowano.
Wesprzyj nas już teraz!
Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Niemcy założyli KL w Warszawie latem roku 1943. Więzili tam Żydów z getta, a potem także Żydów zza granicy oraz Polaków. Niemcy dokonywali w KL Warschau masowych egzekucji m.in. więźniów Pawiaka. Jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego przeprowadzono ewakuację obozu.
W trakcie zrywu powstańczego Batalion „Zośka” AK uwolnił 348 więźniów. Po zakończeniu II Wojny Światowej przeprowadzono w tym rejonie ekshumacje. W ten sposób odnaleziono 2 tony ludzkich prochów. Nie dokończono prac, gdyż teren został zaadaptowany przez nowych okupantów. Na miejscu KL Warschau obozy dla jeńców wojennych stworzyli Sowieci i polskojęzyczna bezpieka.
Zygmunt Walkowski ustalił lokalizację KL Warschau w oparciu o tysiące skanów zdjęć lotniczych przywiezionych z USA oraz odtajnione przez byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka zdjęcia lotnicze Warszawy. Fotografik swoje prace prowadził przez 6,5 roku.
Wcześniej historycy nie mieli pewności co do lokalizacji obozu. Wskazywano chociażby na okolice dworca Warszawa Zachodnia, Fort Bema i Lasek na Kole. Teraz jednak nie ma wątpliwości. KL Warschau mieścił się między ulicą Gęsią (dziś Anielewicza), Zamenhofa, Karmelicką i Lewartowskiego. Krematorium znajdowało się tam, gdzie dzisiaj stoi blok przy Karmelickiej 17a. Nazwa obozu – Gęsiówka – pochodzi właśnie od ulicy Gęsiej.
Śledczy IPB ustalili dane służących w obozie oprawców. Są wśród nich Niemcy oraz folksdojcze z terenów Polski, Węgier, Rumunii, Chorwacji i Słowacji.
IPN wnioskował do Centralnego Krajowego Zarządu Wymiaru Sprawiedliwości do Badania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu o udzielenie informacji dotyczących 208 oprawców z KL Warschau. Niemcy odmówili wsparcia z powodu „problemów kadrowych”.
Źródło: rp.pl
MWł