Opublikowany w środę raport Departamentu Stanu USA o restytucji mienia Żydów ocalałych z Holocaustu wywołał komentarze żydowskich i amerykańskich organizacji oraz mediów. Wskazuje się w nich często na rzekome zobowiązania podjęte podczas Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku.
W środę oświadczenie dotyczące raportu ogłosiła żydowska loża B’nai B’rith. Zarządzający nią Charles O. Kaufman i Daniel S. Mariaschin przyjmują z zadowoleniem (ang. welcome) raport dotyczący „dostosowywania się krajów z całego świata do ich zobowiązań podjętych przy Deklaracji Terezińskiej, aby zapewnić zwrot lub rekompensatę za mienie skonfiskowane podczas Holocaustu lub podczas komunizmu”. Autorzy oświadczenia twierdzą, że 47 krajów zobowiązało się do restytucji poprzez podpisanie deklaracji w czerwcu 2009 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Warto zauważyć, że mecenas Jerzy Kwaśniewski prezes Ordo Iuris określił tezę o „zobowiązaniach 47 krajów” mianem fałszywej.
Z kolei sekretarz stanu USA Michael Pompeo w swym oświadczeniu stwierdził, że „biorąc pod uwagę zaawansowany wiek ocalałych z Holocaustu na świecie – z których wielu żyje w ubóstwie, lub blisko granicy ubóstwa potrzeba działania jest pilna. Wszystkie ofiary reżimu nazistowskiego powinny otrzymać możliwość przeżycia pozostałych im dni w godności”.
Publicystka Marcy Oster na łamach „Jerusalem Post” informuje o opublikowanym przez Departament Stanu raporcie dotyczącym restytucji mienia „niesłusznie” jakoby zajętego podczas Holocaustu. Medium cytuje Cherrie Daniels amerykańską Specjalną Reprezentantkę do spraw Holocaustu. Jej zdaniem raport nie wyróżnia pozytywnie, ani negatywnie żadnego kraju. Wyszczególnia natomiast aspekty, w których dokonał się postęp oraz te, nad którymi należy jeszcze popracować.
Jej zdaniem może to doprowadzić do dalszego postępu, gdy państwa przeczytają fragmenty ich dotyczące i zdecydują jak najlepiej sprostać swym zobowiązaniom. Daniels powiadomiła także, że raport był gotowy i przekazany Kongresowi już w marcu. Jednak z powodu koronawirusa przełożono jego opublikowanie. Daniels zwróciła uwagę, że podjęto w nim nie tylko kwestię restytucji mienia, lecz również innych kwestii poruszonych w Deklaracji Terezińskiej, takich jak krzewienie pamięci i edukacji o Holocauście.
„Raport Departamentu Stanu wywołuje Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a zwłaszcza Warszawę, za to, że nie zrekompensowały ofiarom Holokaustu mienia zajętego podczas nazistowskiej okupacji” – twierdzi z kolei Matt Lee na łamach „Times of Israel”.
Omawiany amerykański dokument w części dotyczącej mienia bezspadkowego stwierdza, że „Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znacznej ilości własności prywatnej pozostawionej bez spadkobierców w wyniku Holokaustu. Zamiast tego, majątek bezspadkowy podlega polskiemu prawu spadkowemu, na mocy którego majątek ten wraca do samorządu lokalnego lub Skarbu Państwa”.
Raport Departamentu Stanu USA dotyczący Ustawy 447 (Just Act) ukazał się w środę.
źródła: jpost.com / bnaibrith.org / state.gov/ Times of Israel
mjend