4 marca 2015

Po wypowiedzi premiera Izraela żydzi nie dostaną od Obamy pieniędzy?

Z powodu zmniejszenia budżetu obronnego USA Tel Awiw obawia się, że nie otrzyma blisko pół miliarda dolarów w 2016 r. w ramach pomocy amerykańskiej na dalszy rozwój programów obrony przeciwrakietowej. Władze Izraela poprosiły – oprócz wstępnie zapisanych w projekcie budżetu na 2016 rok 158 mln dolarów – o dodatkowe 317 mln dolarów.


„The Jerusalem Post” zauważa, że mimo iż prawodawcy USA wciąż zdecydowanie wspierają Izrael, doradcy Kongresu ostrzegli, że spełnienie żądań Izraela w obecnej sytuacji nie jest możliwe. Kwota w sumie 475 mln dolarów – przy ograniczeniach narzuconych przez kongresmenów – poważnie nadweręży budżet obronny USA i uniemożliwi wywiązanie się z zobowiązań zaciągniętych wobec pozostałych sojuszników.

Wesprzyj nas już teraz!

 – Byliśmy bardzo hojni dla Izraelczyków, ale trzeba realnie spojrzeć na możliwości budżetowe. Nie można stawiać wozu przed koniem – powiedział się jeden z doradców komisji sił zbrojnych USA. Inni zwracali uwagę, że realizacja prośby Tel Awiwu stawia pod znakiem zapytania cały budżet Pentagonu.

Sekretarz obrony Ash Carter ostrzegł kongresmenów przed cięciami budżetu na 2016 rok. Wstępnie kongresmeni chcą uszczuplić wydatki Pentagonu o 38 mld dolarów. Carter zagroził, że armia amerykańska straci zdolność do reagowania na sytuacje kryzysowe na całym świecie.

Izraelscy urzędnicy w zeszłym tygodniu poprosili Waszyngton o wparcie w wysokości 41 mln 200 tys. dolarów na rozbudowę systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, przechwytującej rakiety krótkiego zasięgu. Dotychczas Tel Awiw otrzymał na ten cel ponad 1.2 mld dolarów z funduszy USA. Izrael dostał także ponad 268 mln dolarów na rozbudowę nowszych systemów: Proca Dawida i Strzała 3, przechwytujących rakiety średniego i dalekiego zasięgu. Żydzi zażądali ponadto 165 mln dolarów na pokrycie wstępnych zamówień elementów do obu systemów, które mają zastąpić Żelazną Kopułę.

Doradcy komisji obronnej twierdzą, że aby zrealizować prośbę Izraela, konieczne jest zawarcie nowej dwustronnej umowy między obu państwami, pozwalającej na koprodukcję nowych systemów broni przez USA i izraelskie firmy. – To nie może być jedynie czysty zysk dla Izraelczyków – mówił jeden z doradców kongresmenów z komisji sił zbrojnych.

W tej chwili amerykańska korporacja Raytheon Co. współpracuje z izraelską firmą Rafael Advanced Defense Systems Ltd, realizując zamówienia do systemu Żelaznej Kopuły i programu Proca Dawida. Zamówienia związane z budową systemu Strzała 2 są realizowane przez Boeing Co i Israel Aerospace Industries (IAI).

By „zadowolić” żydów, Amerykanie będą musieli uszczuplić środki przeznaczone między innymi na rozwój innowacyjnej technologii obronnej (program THAAD) i prowadzenie „zagranicznych operacji”.

 

Źródło: jpost.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram