6 maja 2016

Po zniesieniu wiz może rozpocząć się masowy najazd Turków na Europę

(REUTERS / FORUM)

Zwolennicy zniesienia obowiązku wizowego dla Turków twierdzą, że nie spowoduje to w Unii Europejskiej żadnych nowych problemów, bo Turcja jest krajem relatywnie stabilnym. Tymczasem zdaniem jednego z największych niemieckich dzienników rzeczywistość może być zupełnie inna.


Pod koniec czerwca Unia Europejska zamierza znieść obowiązek wizowy obejmujący Turków, pozwalając im na dwukrotny pobyt w strefie Schengen trwający nie dłużej niż 90 dni. Choć ograniczenia są dość znaczące, zdaniem dziennika Die Welt nie muszą być do końca przestrzegane. Nie ulega wątpliwości, że po zniesieniu obowiązku wizowego do UE zacznie przyjeżdżać znacznie więcej Turków, niż dotąd – i część z nich może pozostać na terenie strefy Schengen nielegalnie, podejmując choćby pracę na czarno.

Wesprzyj nas już teraz!

Dodatkowo jest bardzo prawdopodobne, że wraz ze zniesieniem wiz rozpocznie się masowy napływ Kurdów, którzy będą składać w UE wniosek o azyl. – Potencjalnie od 400 do 500 tysięcy tureckich uchodźców – zwłaszcza Kurdów – może wnioskować o azyl – powiedział cytowany przez gazetę ekspert ds. tureckich z Instytutu ds. Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju, Gareth Jenkins.

Jak podkreśla dziennik, UE próbuje się jednak zabezpieczyć przed ewentualnymi złymi skutkami zniesienia obowiązku wizowego. Na wiosek Niemiec i Francji ustalono, że w przypadku dużej liczby Turków, którzy pozostaliby w UE nielegalnie, wizy zostaną przywrócone. Ma to stać się także w przypadku masowych wniosków o azyl składanych przez obywateli Turcji jak i w przypadku niewywiązywania się przez Ankarę z podjętych przez nią zadań w sprawie zarządzania kryzysem imigracyjnym.

Die Welt wskazuje przy tym, że sprawa zniesienia wiz jest dla Turcji kluczowa i gdyby nie unijne obietnice w tym zakresie, prezydent Erdogan nigdy nie udzieliłby Europie pomocy w kwestii imigrantów. Dla Ankary sprawa wiz ma być o wiele ważniejsza niż pomoc finansowa w wysokości 6 miliardów euro czy też przyspieszenie procedury przystępowania do Unii Europejskiej. Jak komentuje z kolei dziennik Der Spiegel, dla Komisji Europejskiej zniesienie obowiązku wizowego było po prostu koniecznym mniejszym złem, bez którego w jej ocenie nie udałoby się powstrzymać problemu imigracyjnego.

Pach

Źródła: welt.de, Spiegel.de

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram