14 marca 2021

Pochwały WHO nie pomogły. Europa boi się, że szczepionka Astra Zeneca powoduje zakrzep krwi

(fot. Frank Hoermann/SVEN SIMON / FORUM)

Władze Irlandii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciwko koronawirusowi szczepionką wyprodukowaną przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca. Powodem tej decyzji są przypadki zakrzepów krwi jakie odnotowano w Norwegii po podaniu tego specyfiku.

 

To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zostało dowiedzione, niemniej jednak kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia ws. skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano – poinformował główny doradca ds. medycznych rządu Irlandii dr Ronan Glynn.

 

Warto przypomnieć, że jeszcze w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała specjalne oświadczenie, w którym chwaliła skuteczność szczepionki AstraZeneca i podkreślała, że odnotowane przypadki powikłań, w tym zakrzepów krwi, nie są powiązane z użyciem preparatu.

 

Decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca w Irlandii to kolejny taki krok wśród krajów europejskich.

 

Norweskie władze wstrzymały w czwartek szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który po zgonie zaszczepionego tym specyfikiem pacjenta bada teraz, czy specyfik może wywoływać zakrzepy krwi.

 

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały m.in. Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, a także Włochy. Powodem były pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u szczepionych.

 

Według danych Europejskiej Agencji Leków (EMA) z ponad 3 mln osób, które w Europie otrzymały ten preparat, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie