Stolica Apostolska podała ramy czasowe, w których odbędzie się tegoroczne spotkanie Synodu o Synodalności. Zgromadzenia ma być konkluzywne i wprowadzić Kościół katolicki na „konstytutywną” ścieżkę synodalną, przekształcając sposób jego funkcjonowania.
30 września rozpoczną się ćwiczenia duchowe, które potrwają dwa dni. 2 października rozpoczną się właściwe obrady synodalne. Mają zakończyć się 27 października.
Zgromadzenie synodalne przyjmie najprawdopodobniej swój dokument finalny. Nie będzie on w żaden sposób wiążący; papież zrobi z nim, co chce. Nie oznacza to, że synod skończy się na niczym. Wprost przeciwnie; wszystko wskazuje na to, że Franciszek wykorzysta różne synodalne impulsy i idee do wprowadzenia w Kościele konkretnych zmian.
Wesprzyj nas już teraz!
Poprzednia sesja Synodu o Synodalności odbyła się jesienią 2023 roku. Zgromadzeni mówili tam na przykład o rzekomej niewystarczalności katolickiej antropologii dla ogarnięcia takich fenomenów jak LGBT. Po zakończeniu obrad Stolica Apostolska podjęła szereg ważnych decyzji w tym zakresie. Najpierw kard. Victor Fernández dopuścił – między innymi – chrzty osób tzw. transseksualnych oraz chrzty dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne (nawet jeżeli zostały zakupione od surogatek). Później ten sam kardynał ogłosił deklarację Fiducia supplicans o błogosławieniu par homoseksualnych.
Na październikowym synodzie rozmawiano też o roli kobiet w Kościele. Papież przygotowuje się w tej sprawie do poważnych zmian. Obecnie trwają konsultacje prowadzone na najwyższym szczeblu, a dotyczące diakonatu kobiet. Temat jest dyskutowany między innymi na spotkaniach papieża i Rady Kardynałów.
Poprzednie zgromadzenie wyraziło też wolę tworzenia kontynentalnych bloków synodalnych, które miałyby częściowo zastąpić narodowe konferencje episkopatów.
W Synodzie o Synodalności uczestniczą nie tylko biskupi, ale również księża oraz osoby świeckie, obojga płci. Formalnie synod jest nazywany Synodem Biskupów, ale faktycznie już nim nie jest.
Źródła: vatican.va, PCh24.pl
Pach