28 stycznia 2016

Podatki płać tam gdzie prowadzisz interesy! Bruksela chce wywrzeć presję na korporacje

(fot. dennis bos / freeimages.com)

Unia Europejska ma pomysł, jak uniemożliwić międzynarodowym korporacjom unikania opodatkowania w państwach, w których działają. Nowy zestaw zasad i wspólnych standardów, mających na celu zmianę przepisów podatkowych od osób prawnych w 28 krajach UE, będą musiały zaakceptować władze wszystkich krajów. Proces ten może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat.  


W odpowiedzi na publiczne oburzenie, powstałe po ujawnieniu afer m.in. w Luksemburgu, pokazujących w jaki sposób czołowe korporacje amerykańskie „optymalizowały” podatki, KE podjęła w 2014 r. szereg dochodzeń w sprawie specjalnych ulg podatkowych oferowanych przez rządy poszczególnych państw międzynarodowym koncernom, co dawało im uprzywilejowaną pozycję już na starcie działalności w stosunku do rodzimych podmiotów ekonomicznych.

Wesprzyj nas już teraz!

Propozycje Komisji Europejskiej zmierzają do uniemożliwienia zaniżania zysków korporacji w niektórych krajach i zmuszenia ich do płacenia podatków proporcjonalnych do uzyskiwanych dochodów w danym kraju działalności.

Koncerny międzynarodowe będą zobowiązane do publikacji swoich wyników finansowych we wszystkich krajach, w których funkcjonują w oparciu o wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

 

– Czynimy kolejny duży krok w celu stworzenia równych warunków działania dla wszystkich przedsiębiorstw, co umożliwi sprawiedliwe i skuteczne opodatkowanie wszystkich Europejczyków – obiecał francuski komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł, Pierre Moscovici. – Nasz pakiet przeciw unikaniu płacenia podatków pomoże krajom UE w ochronie swoich baz podatkowych, stworzy stabilne środowisko dla biznesu i dla zachowania konkurencyjności UE – dodał.

Eksperci unijni szacują, że wskutek optymalizacji podatków, stosowanej przez międzynarodowe korporacje, do budżetów państw unijnych nie wpływa od 50 do 70 mld euro rocznie.

 

Nowe przepisy mają zniechęcić przedsiębiorstwa wielonarodowe do korzystania z procedury nadmiernego zadłużania się i przesuwania tego zadłużenia do krajów, w których odsetki narosłego długu podlegają odliczeniu od podatku. Komisja zaproponuje określenie maksymalnej kwoty odsetek, jakie firmy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W ramach innego proponowanego przepisu, duże przedsiębiorstwa będą zmuszone do zgłaszania swoich przychodów, zysków i podatków do urzędów skarbowych we wszystkich krajach, w których działają, by w każdym z nich – proporcjonalnie do uzyskanych wpływów – zapłacić podatek.

 

Ta propozycja szczególnie nie podoba się wielu amerykańskim koncernom, które działają w Europie. Grupa American Innovation Matters – obejmuje m.in. firmy Cisco Systems Inc., Boeing Co., Apple Inc., Intel Corp., Facebook Inc. – wydała oświadczenie, oskarżają UE, że proponowane rozwiązanie jest „najnowszym przykładem agresywnych ruchów wykonanych za granicą i zmierzających do bardziej restrykcyjnego opodatkowania zysków amerykańskich korporacji, które maja służyć zasileniu kas obcych rządów”.

 

Unia Europejska od lat zabiega o uszczelnienie europejskiego systemu podatkowego. By jednak proponowane zmiany mogły zostać wdrożone, konieczna jest zgoda wszystkich członków UE. KE, chcąc uniknąć zablokowania swoich propozycji i zmusić wszystkie państwa do zaostrzenia przepisów, wykorzystuje prawo o zakazie udzielania pomocy przez rządy krajowe niektórym firmom.

 

Uprawnienia te pozwoliły Brukseli wszcząć serię głośnych śledztw w sprawie domniemanych transakcji podatkowych międzynarodowych firm, w tym Apple w Irlandii i Amazon.com w Luksemburgu.

 

Na początku tego miesiąca Bruksela ogłosiła, że 35 koncernów międzynarodowych, w tym browar Anheuser-Busch InBev NV, będą musiały zapłacić około 700 mln euro dodatkowych podatków w Belgii z powodu korzystania z nielegalnych ulg podatkowych.

 

23 stycznia koncern Google zawarł porozumienie z władzami brytyjskimi w celu rozwiązania sporu podatkowego i zwiększenia wysokości odprowadzanych podatków w Wielkiej Brytanii. Google ma zapłacić dodatkowy „zaległy” podatek w wysokości 130 mln funtów.

 

Obok proponowanych nowych przepisów, Komisja będzie dawała konkretne zalecenia państwom UE odnośnie tego, jak powinny znowelizować przepisy krajowe, by lepiej chronić swoje interesy w ramach dwustronnych umów podatkowych z krajami spoza UE.

 

Proponowane przepisy muszą być uzgodnione jednomyślnie przez 28 rządów europejskich, zanim zostaną włączone do prawa. Proces ten może jednak przedłużać się i trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

 

Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów z Parlamentu Europejskiego szacują straty z tytułu niezapłaconych podatków przez korporacje w wysokości od 50 do 70 mld euro. Zdaniem francuskiego komisarza Pierre’a Moscovici „to są pieniądze, których pozbawione zostały nasze szpitale, szkoły, transport, budżety organów bezpieczeństwa i innych ważnych usług publicznych”.

 

OECD twierdzi, że rządy narodowe na świecie tracą łącznie od 100 do 240 mld dol., czyli od 4 do 10 proc. globalnych przychodów podatkowych co roku z powodu systemów podatkowych, uprzywilejowujących międzynarodowe koncerny.

OECD wywiera presję na kilka państw europejskich, które nie należą do tej organizacji, tj. na Bułgarię, Łotwę, Litwę, Maltę, Rumunię, Chorwację i Cypr, by zmieniły system podatkowy i podpisały umowę o wymianie informacji o przepływach finansowych. Jak na razie około 30 krajów podpisało tego typu porozumienie, które ma powstrzymać uchylanie się od opodatkowania przez firmy międzynarodowe.

 

 

 

Źródło: advfn.com., euractiv.com., AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram