19 grudnia 2022

Podlaskie: Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Białoruś

(fot. Neil Ward / Flickr)

Wicekonsul RP w Grodnie Anna Pustuł odebrała w poniedziałek od delegacji białostockich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju, które trafiło na Białoruś – poinformował PAP komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski. Przekazanie miało miejsce na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

Skromne przekazanie miało miejsce w poniedziałek przed południem, jednak z powodu trudnej sytuacji politycznej na Białorusi, różnych obaw o reakcje ze strony białoruskich władz, białostoccy harcerze poinformowali o przekazaniu po fakcie, także już po spotkaniu, które zorganizowano na Białorusi w katedrze w Grodnie, gdzie zawieziono światełko.

Jakubowski poinformował PAP, że na granicy światełko po prostu przekazano, także z nadzieją, że uda się je z Białorusi przekazać dalej do Moskwy.

Wesprzyj nas już teraz!

To trzeci rok z rzędu, gdy przekazaniu światełka na Białoruś nie towarzyszy większe spotkanie na granicy z udziałem harcerzy, służb granicznych, gości z Białorusi. W ubiegłym roku było tak i z powodu sytuacji przygranicznej, a także pandemii, tak samo było w 2020 r.

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju z województwa podlaskiego na Wschód – Białoruś i Litwę – ma wiele lat. Wcześniej światełko na Białoruś było przekazywane na przejściu granicznym w Kuźnicy, które teraz, od trzynastu miesięcy, jest zamknięte. Zamknięto je po wydarzeniach z migrantami. W Bobrownikach po raz pierwszy światełko było przekazane w 2021 r.

Na Litwę w tym roku światełko przekazali suwalscy harcerze 13 grudnia w Mariampolu. Odbierali ja także harcerze z Kowna i Wilna. Tegoroczne hasło akcji to: „Światło dla Ciebie”.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Jego idea narodziła się w Austrii w 1986 r. – wtedy światełko przywieziono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dla tamtejszych niewidomych dzieci. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali po ogień do Betlejem, aby przekazać go skautom z całej Europy.

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 r. od słowackich kolegów, a następnie przekazują je do Rosji, na Ukrainę, Białoruś, Litwę a także do Niemiec, Danii i Szwecji. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do kościołów, urzędów i szpitali, światełko zabierają także do swoich domów mieszkańcy miast, miasteczek i wsi.

W niedzielę Betlejemskie Światło Pokoju podczas uroczystości przed białostocką katedrą – z udziałem m.in. metropolity białostockiego abp Józefa Guzdka – przekazano mieszkańcom Białegostoku.

Źródło: PAP / Izabela Próchnicka

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram