18 kwietnia 2022

Podlaskie: dekomunizacja objęła wszystkie negatywnie zaopiniowane przez IPN nazwy ulic

(Fot. Anatol Chomicz / Forum)

W Podlaskiem zdekomunizowano nazwy wszystkich ulic, o których były przygotowane opinie Instytutu Pamięci Narodowej – poinformował urząd wojewódzki w Białymstoku. Nie ma jeszcze opinii o ulicy Kunawina w Dąbrowie Białostockiej.

W ośmiu przypadkach nazwy ulic zmieniono na podstawie wydawanego przez wojewodę podlaskiego zarządzenia zastępczego. Wydawane jest ono wówczas, gdy do wydanego wcześniej w danej sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody nie zastosował się lokalny samorząd.

W taki sposób dokonany zmiany nazw ulic w Białymstoku: z I Armii Wojska Polskiego na Bitwy Białostockiej, Leona Kruczkowskiego na Tadeusza Stefana Gajcego, a Maksima Gorkiego na por. Anatola Radziwonika.

Wesprzyj nas już teraz!

W Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny) dawna ulica Kruczkowskiego nosi nazwę Ojca Janusza Walerowskiego. W Zambrowie dawna ulica Bolesława Podedwornego nosi nazwę rtm. Witold Pileckiego, a Podedwornego w Szumowie zastąpiono nazwą kpt. Antoniego Kozłowskiego.

W Wiźnie patronem dawnej ulicy 35-lecia PRL został kpt. Stanisław Brykalski. W Szumowie dawna ulica XXX-lecia nosi teraz nazwę sierż. pchor. Zygmunta Przeździeckiego.

„Zakończyły się wszystkie postępowania dekomunizacyjne dotyczące zmiany nazw ulic, odnośnie których wojewoda podlaski dysponował negatywną opinią Instytutu Pamięci Narodowej. Żadne z wydanych zarządzeń zastępczych nie zostało zaskarżone do sądu administracyjnego. Do tej pory nie otrzymano natomiast opinii dotyczącej ulicy Kunawina w Dąbrowie Białostockiej” – poinformowała Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

W Dąbrowie Białostockiej jest ulica imienia radzieckiego żołnierza Grzegorza Kunawina, który zginął w lipcu 1944 roku podczas walk o pobliską wieś Harasimowicze. Według informacji lokalnych mediów, na niedawnej sesji rady miasta radni mieli zająć się sprawą ewentualnej zmiany nazwy tej ulicy, ale ostatecznie ten punkt został zdjęty z porządku obrad; decyzja ma być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami ulicy.

Kilka lat temu nazwa tej ulicy znalazła się w wykazie ulic do dekomunizacji przygotowanym przez IPN; wtedy radni zaproponowali zmianę z Kunawina na Grodzieńską, ale ostatecznie uchwały nie podjęli. Wojewoda podlaski, by wydać w tej sprawie zarządzenie zastępcze, zwrócił się o wydanie opinii do IPN. Ponieważ dotąd nie otrzymał odpowiedzi Instytutu, postępowanie nie zostało zakończone.

W Podlaskiem zdekomunizowano także wszystkie pomniki, które podlegały przepisom tzw. ustawy dekomunizacyjnej z 2016 r. Urząd wojewódzki podał, że zostały one usunięte. Nie podano ile było takich obiektów.

Urząd zaznaczył, że przepisy ustawy dekomunizacyjnej nie dotyczą pomników, które znajdują się na cmentarzach lub innych miejsc spoczynku.

Po ataku Rosji na Ukrainę w marcu, radni PiS w Sokółce wystosowali apel do miejscowych władz i wojewody, aby z cokołu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu żołnierzy sowieckich w mieście usunąć komunistyczne symbole sierpa i młota będące symbolem „zniewolenia Polski, ale także symbolem, do którego nawiązują dzisiejsi rosyjscy agresorzy podczas haniebnej agresji na Ukrainę”.

pap logo

Źródło: Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk / PAP

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram