Kryzys demograficzny dotyka Europę. Jak z kryzysem urodzeń chce poradzić sobie Chorwacja? Pierwsze w Europie ministerstwo demografii mówi o podwojeniu zasiłku „becikowego” oraz obniżeniu wieku emerytalnego matek zgodnie z liczbą ich dzieci.
W 2023 roku w Chorwacji utrzymała się tendencja malejąca liczby urodzeń. W porównaniu z 2022 r. w roku ubiegłym urodziło się o dwa tysiące mniej dzieci, czyli zaledwie 32 047. Jest to spadek o ponad 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – podał chorwacki portal Index.
„Chociaż w ubiegłym roku w Chorwacji nastąpił wzrost liczby ludności o 11 079 osób, w dalszym ciągu nie napawa to optymizmem” – zaznaczył portal.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwsze w Unii Europejskiej ministerstwo demografii planuje w 2025 roku podwoić jednorazową pomoc finansową na nowonarodzone dziecko z 300 do 600 euro. „Proponujemy ponadto obniżenie kobietom wieku emerytalnego o rok za każde urodzone dziecko, a ojcom zwiększenie urlopu ojcowskiego” – powiedział Ivan Szipić, chorwacki minister demografii.
Kryzys demograficzny jest jednym z najważniejszym problemów podnoszonych w chorwackiej debacie publicznej. Problem doprowadził do powołania przez wyłoniony w kwietniu tego roku rząd ministerstwa ds. demografii. Dane urzędu statystycznego Chorwacji pokazują, że liczba mieszkańców kraju zaczęła spadać w 1991 roku, kiedy to wynosiła 4,8 mln. Do roku 2021 populacja skurczyła się o około 900 tys.
Źródło: PAP
Oprac. MA